Мерки срещу насилието над медици. Депутатите от Комисията по здравеопазване задължиха ресорния министър да въведе обучения за специалистите и да снабди с „паник бутон“ всеки, който работи на високорисково място.
Кадри от охранителна камера запечатват, как през февруари 2020 г. близки на пациент нападат д-р Николай Недялков в спешното на болницата в Пазарджик.
„Започнаха още в началото да ме нападат – какъв лекар съм бил, какво чакам, да дойда да го извадя от колата“, обяснява д-р Николай Недялков, МБАЛ-Пазарджик.
След инцидента д-р Недялков се прехвърля на работа в реанимацията.
„Хората, които оправдават такива посегатели, после техни близки или сами те идват, търсят нашата помощ“, пояснява лекарят.
От ГЕРБ-СДС предлагат министърът да направи нужното за обучения на медици за това, как да разпознават агресивни пациенти и техни близки, как да реагират и да бъдат насърчени да съобщават за агресията. Също така – да се създаде електронна система за сигнали.
„Приветстваме всяко решение в тази посока, но не виждам нищо в документа, което ще доведе до превенция“, коментира д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на УС на Български лекарски съюз.
Вносителите предлагат чрез събраните от системата данни да се очертаят високорисковите райони. А работещите там да бъдат снабдени с устройства тип „паник бутон“ за бърза връзка с МВР.
„Нищо ново под слънцето, има си уведомителни органи за бързо реагиране. Проблемът е, че до такива ситуации въобще не бива да се стига“, отбелязва д-р Николай Недялков.
От Министерството на финансите посочват, че в мотивите не пише колко ще струват мерките и откъде ще дойдат парите.
„Финансовото министерство традиционно е скептично към всеки нов разход, когато обаче говорим за живота, здравето и достойнството на българските лекари, не мисля, че има място за икономии“, категоричен е Георги Георгиев, депутат от ГЕРБ.
Предложенията вече получиха „зелена светлина“ от Комисията по здравеопазване в 50-ото НС.