Остават в сила превантивните мерки на РЗИ-Пловдив заради пожара на депото за утайки край с. Катуница, което продължава да тлее. Мерките са препоръчителни за Пловдив и близките населени места край Катуница.
Това съобщи областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева, след заседание на Областния кризисен щаб. В него участваха представители на всички отговорни институции и кметове на Пловдив и Садово Костадин Димитров и Димитър Здравков.
Въздухът в Катуница и Пловдив е замърсен единствено с фини прахови частици и то в определени часове.
Според последни данни около 15 ч. въздухът е в норми, двете стационарни станции в Пловдив и мобилната в Катуница не отчитат превишение на фини прахови частици.
От екоинспекцията не отчитат други опасно високи показатели. Извънредните мерки са въведени заради дима.
Мерките на здравната инспекция включват ограничаване на престоя на открито за хората с хронични заболявания, бременни жени и малки деца.
Прозорците да остават затворени в пиковите часове на замърсяване, както и да се отменят физкултурни занимания или друг спорт на открито.
При необходимост и дълъг престой да се използват маски.
„РИОСВ-Пловдив продължава да следи качеството на въздуха и при необходимост, ще се предприемат допълнителни мерки. На този етап има единствено превишаване на фините правови частици и то само в отделни часове на деня“, обясни директорът на инспекцията Ивайло Йотков.
Здравната инспекция ограничи и провеждането на спортни и културни мероприятия на открито и разпореди децата в детските градини да не бъдат извеждани навън.
Вторият важен въпрос, който беше обсъден, е намирането на ефективно техническо решение за по-бързото потушаване на тлеещите участъци на територията на депото.
Пожарникарите обливат с вода денонощно депото, но то гори в голяма дълбочина. Вариантът със запръстяване е невъзможен, тъй като има опасност камионите да пропаднат заради мекия слой.
„Общата територия е 100 декара и на близо на 80% от нея има огнища, които непрекъснато се обработват от екипите на пожарната, но е трудно се напредва заради опасността за пропадане на хора и техника“, коментира ст. комисар Васил Димов, директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Пловдив.
По негово предложение експерти обсъждат различни инженерни решения за постигне по-бързо потушаване на пожара, който гори вече трети ден.
Собственици на утайките от Вик Пловдив и община Садово, която стопанисва терена търсят варианти държавата да отпусне пари за рекултивацията на опасното място.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK