Няма опасност за живота на футболният фен, който вчера си самовзриви ръката по време на приготвяне на самоделни бомбички. Това обаче не е първият подобен случай, затова припомняме колко опасни самоделните бомби и как може да се ограничи порочната практика.
Още като тийнейджър Росен става жертва на бомба, която самият той направил в мезето си. И днес, години по-късно, все още носи последствията от случилото се. Всичко станало за секунди, когато решил да изпробва нова смес.
„Трите буркана, в които бяха смеските, не съществуваха, вратите на мазето ги нямаше. Мен ме спаси това, че се бях завъртял. Дясната ми ръка сега няма оросяване, тежко е да се говори”, казва той.
Въпреки забраните и контрола по-изобретателните намират начин да произведат бомба дори в домашни условия.
„Различните смеси реагират, някои се взривяват от удар, от допир. Не правете самоделни бомби в домашни условия”, съветва Йордан Серафимов.
На стадионите често атмосферата е като на война: пиратки, бомби, димки и факли съпровождат страстите. Дори полицията не може напълно да се справи с незаконното внасяне на опасни предмети и материали.
„Ние извършваме претърсване и не рядко откриваме. Откривали сме цели чували с 50-100 пиротехнически средства. 2-3, 5 чувала. Откривали сме в нещата, които внасят фенклубовете за хореография”, казва Антон Златанов, заместник-началник на отдел „Охранителна полиция" СДВР
През 2003 г. Гергана Орлова е в трибуните на стадион „Българска армия". Бомбичка, хвърлена от по-горните редове я уцелва в лицето. „Хората не искат и нямат желание да се учат от грешките. Това е”, казва тя.