Близо 5000 са шофьорите, засечени от полицията да карат със скорост повече от 50 километра в час над допустимата само са последните 10 месеца. Стойности на скоростомера от типа на 250 километра в час не са рекордни за България. Топ постижението е на шофьор, заснет с 270 километра в час на Околовръстния път край София. През последните месеци има още няколко случаи, при които скоростта на нарушителите е доближавала 250.
Глобите се определят на следния принцип - ако превишението е повече от 50 километра в час над допустимото, се добавят по 50 лева на всеки 5 километра отгоре. Ако е в градски условия, се отнема и книжката за 3 месеца, но в извън населените места тя не се взима. Много често тези скорости се развиват от мотористи, които обаче се наказват трудно.
Рекордьорът, прелетял с 247 километра в час на 10 октомври край Пазарджик, не е единствен. Пазарджишката полиция все още издирва и водач на пистов мотор, преминал със „скромните 243 километра в час.
Любителите на високи скорости нарочно закриват регистрационните си номера, за да не бъдат уловени от камерите, а полицията не може да ги гони.
Автомобилният състезател Румен Дунев много добре знае колко бързо идва следващият завой при скорост над 200 километра. Според него 99 на сто от водачите нямат нужния опит, за да овладеят колата си.
Рекордьорите по скорост обаче са не само на магистралата - в София преди няколко месеца полицията заснела кола с впечатляващите 270 километра в час. Над 3000 са и случаите, при които шофьори прелитат дори през пешеходни пътеки.
Високата скорост е убиец номер едно на пътя у нас - от години тя е най-честата причина за фатален край след катастрофи.
Неслучайно позволената скорост в градски условия е 50 километра в час. При нея дори да стане инцидент, в половината от случаите участниците в него излизат невредими. Само с 5 километра отгоре обаче вероятността да има ранени и жертви скача на 80 на сто.