Реална опасност ли са фалшивите новини и как да се предпазим от тях – тези въпроси стават все по-актуални с наближаването на евроизборите в края на май.

С бързите темпове, с които се развива технологията, възможностите за създаване на фалшиви новини придобиват плашещи размери. Пример за това е компанията „Оупън Ей Ай”. Тя спря своя езиков модел, наречен „Джи Пи Ти 2”, тъй като може да бъде използван за масова дезинформация.

Въпросният модел може да произвежда текстове, изчислявайки каква да бъде следващата дума. Така, за секунди могат да бъдат създавани статии с напълно фалшиво съдържание.

Ето и един конкретен пример – човек пише следното изречение: „Вагон с ядрени материали беше откраднат в Синсинати”.

Снимка: btvnovinite.bg

 
Оттук нататък, всичко преминава в ръцете на изкуствения интелект. За части от секундата, той подготвя подробен текст.

„Инцидентът стана по линията, свързваща станциите „Ковингтън” и „Ашланд”. Властите съобщиха, че работят заедно с Федералната железопътна администрация, за да открият вагона. Кражбата на ядрените материали ще има негативен ефект върху здравето на хората и околната среда”.

Снимка: btvnovinite.bg

  
„Това е старият проблем от Средните векове, кое е по-силно: бронята или оръжието? В момента, оръжието по-силно. Но съм сигурен, че технологията ще предостави решение, с което по-ефикасно да се защитим от куршумите на фалшивите новини”, каза Кристоф Леклерк, председател на фондация "Евроактив".

Експертите са единодушни – фалшивите новини са напълно реална опасност. Затова не бива да бъдем наивни и да вярваме на всичко, което прочетем или видим в интернет.

Снимка: btvnovinite.bg


Още за опасностите, които крият фалшивите новини в навечерието на Евроизборите, гледайте тази вечер в bTV Репортерите.