Българските деца масово са с развалени зъби, а всеки четвърти 18-годишен е с поне един изваден постоянен зъб. Това показват наблюденията на детските стоматолози.

Боби е на 14 години, има изваден постоянен зъб и няколко кариеса. От страх не е ходил редовно на зъболекар. Сега се налага да идва всяка седмица.

„Една знаемарена  устна хигиена е довела до едно сериозно увреждане на зъбите”, коментира д-р Николай Николаев, детски стоматолог.

Снимка: btvnovinite.bg


Според статистиката децата до 7 години имат поне по 4 кариеса. 12-годишните – средно по 3. А при пълнолетните броят на болните зъби достига до 6. Причините – недостатъчна профилактика и страхът, предаван от родителите. 

„Това е една категорична грешка. Защото се насажда в психиката на детето , че очаквайки да влезе в такъв кабинет нещо лошо ще се случи, свързано с болка”, посочи д-р Николаев.

Снимка: btvnovinite.bg


Грижата за зъбите трябва да започва от най-ранна детска възраст – категорични са стоматолозите.

„Изтърван е влакът доста отдавна и оралното здраве се влияе именно от правилната хигиена на устата, от правилното хранене – ние българите обичаме въглехидратната храна”, каза Д-р Николай Шарков, председател на УС на БЗС.

Снимка: btvnovinite.bg


Начин за справяне с детските кариеси е поставянето на силанти, които предпазват дъвкателните зъби от натрупване на налепи и плака, докато израснат.

Процедурата е  безплатна и част от Националната програма за профилактика. До сега са я преминали 120 хиляди деца.