Изборите са единственият способ за разрешаване на неразрешими конфликти. Това декларира президентът Росен Плевнелиев в специалното си изявление по повод продължаващите вече три седмици граждански протести и политическата ситуация в България.

„Въпреки че Конституцията не ми позволява да вземам страна на една или друга партия, нито да казвам дали да има избори и дали да има оставки, никой не може да ме убеди, че изборите са нещо лошо,” заяви още държавният глава.

Така той отхвърли тезата на партиите, които подкрепят кабинета „Орешарски” – БСП и ДПС, че евентуални нови избори ще предизвикат още по-дълбока криза в България. „Да плашим хората с избори означава да наричаме демокрацията опасна,” продължи Плевнелиев и нарече „фалшива” тезата, че предсрочни избори застрашават политическата стабилност на България.

Президентът призова в Изборния кодекс да бъдат направени „само най-наложителните и безспорните” промени, защото, по думите му, няма време за прилагане на изследователски и научен подход за изготвяне на изцяло нов изборен закон.

Цивилизационният избор

В речта си Росен Плевнелиев отдели голямо внимание на поведението на лидера на националистическата партия „Атака” Волен Сидеров, като дипломатично отправи язвителна критика към публичните му изяви.

Сидеров реагира мигновено, като обяви, че партията му започва проучване между останалите парламентарни сили за процедура по импийчмънт на президента.

„Ще бъдем ли част от обединена Европа, или считаме инвеститорите за колонизатори – това е цивилизационен избор,” заяви държавният глава. Цитирайки писмото, което група интелектуалци изпратиха до него, той припомни обидите на Сидеров към протестиращите, намеренията му да извършва граждански арести и предложението за лишаване от свобода за блокади на пътища.

Президентът недвусмислено отправи апел към останалите политически партии не само да се разграничат от „Атака”. „Очаквам партиите да се противопоставят на всичко и всеки, който заплашва на европейското развитие на България и крехкия й етнорелигиозен мир,” заяви Плевнелиев.

Той припомни призивите към главния прокурор Сотир Цацаров да предприеме действия срещу Сидеров, отправени от хиляди граждани, много медии и политически субекти. В тази връзка президентът спомена и сваления от Европарламента имунитет на лидера на френските националисти Марин льо Пен.

След като постави разграничителна линия между демократичното развитие на България и поведението на Волен Сидеров, Росен Плевнелиев призова „всички да се позиционират ясно”. Лидера на „Атака” той постави „от едната страна”, където „не се уважава европейският химн, а европейските инвеститори се наричат колонизатори”.
„Ако сега си замълчим и не реагираме, ако махнем удобно с ръка, след време ще бъде късно. Непукизмът ни докара до тук,” заяви той.

Президентът дори призова да бъдат поставени „червени линии” - граници, които не бива да се прекрачват.

Пристрастният президент

Росен Плевнелиев отговори директно и на упреците от страна на водещи фигури в левицата, които го обвиниха в пристрастие към протестиращите. Председателят на Народното събрание Михаил Миков го призова да влезе в конституционната си роля на обединител на нацията и да представлява както протестиращите граждани, така и тези, които не протестират, и тези, които са против протестите.

„Подкрепих февруарските протести. Тогава тези, които бяха в опозиция, а сега са управляващи, не видяха нищо нередно в това. Сега ме обвиняват в пристрастност. Аз съм пристрастен – за повече демокрация,” заяви държавният глава.

След като отбеляза, че антиправителствените протести продължават вече три седмици, Плевнелиев посочи и „различните оценки”, които демонстрациите са получили от политическите сили. „Такива опити винаги са се обръщали срещу тези, които са се опитвали да ги използват. Това е опасно и деструктивно, това е игра с огъня, която може да бъде катастрофална,” подчерта президентът и изтъкна категоричната си позиция против всяко разделяне.

Срещу политическото безсрамие

В изявлението си Росен Плевнелиев подчерта, че исканията на протестиращите граждани не се изчерпват с оставката на кабинета, а се простират към политическата система и морала на политиците. „Това е ясен знак, че между исканията на хората няма противоречие,” посочи Плевнелиев по отношение на разделението на недоволството на февруарско и юнско.

„Гражданите няма да приемат никой акт на политическо безсрамие, само защото държавата изпълнява свои задължения – пари за майки, помощи за първокласници или да строи магистрали,” изреди държавният глава, изтъквайки, че критиките му не се изчерпват само до кабинета „Орешарски”, а важат със същата тежест и за управлението на Бойко Борисов.

„И през февруари, и сега по улиците се скандира „Мафия!”. Какво разчитат политиците в това послание?,” попита Плевнелиев и посочи, че като обединител на нацията иска отговори от политиците - всеки да каже дали работи за проблемите, дали действа срещу тях, или ги чака да отшумят. Президентът препоръча на политиците да покажат, че имат воля да скъсат съмненията за задкулисие.

„Тежките зависимости в политиката няма да бъдат толерирани от гражданите и който не го е разбрал, ще плати политическата цена,” предупреди още държавният глава.

Гражданите на политическата сцена

„Последните пет месеца показват, че българското гражданско общество е отворило нова страница в прехода си към демокрация. Новината за политиците е, че България вече има активно гражданско общество с искане за истинска, не фасадна демокрация,” посочи Росен Плевнелиев.

„Неведнъж съм заявявал, че не вярвам в месии. Една нация не може да чака някой друг да я спасява. Сами ще изградим своята европейска демокрация, за да я пазим след това и да я обичаме,” продължи той.

„Днес гражданите вливат своята енергия в политическата система, гражданите се върнаха на политическата сцена,” констатира президентът.

„Не мога да приема една част от обществото да протестира, а друга – да се прави че не ги вижда. Гражданите повече няма да си затварят очите, време е и политиците д аги отворят,” каза в заключение Росен Плевнелиев.