Лидерът на „Атака” Волен Сидеров поиска от главния прокурор и от вътрешния министър да излязат с официално становище дали той е извършил престъпление, за което има основание да му бъде поиска имунитетът. Освен това националистът приканва Цветлин Йовчев „да започне да изпълнявате задълженията си и да не допуска вандалски действия в столицата и нарушаване на законите в страната ни”.

Поведението на Сидеров от началото на протестите срещу кабинета „Орешарски” постави многократно въпроса за имунитета му. По темата се изписаха доста статии по медиите и хиляди постинги в социалните мрежи. Имунитетът на въоръжения шеф на комисията по корупция и етика, призоваващ за граждански арести и обиждащ протестиращите, бе поставен и от някои извънпарламентарни партии.

В писмото на Сидеров прозира желанието му да получи становище от Цацаров и Йовчев, което да потвърди още веднъж неговата „недосегаемост”.

Парламентът прекратил корупцията?!?!

„В последните седмици партии, които се провалиха на парламентарните избори, компенсират политическата си немощ с нападки и провокации към мен - Волен Сидеров и ПП АТАКА. Останалите извън парламента политици, вместо да подадат оставки като лидери, заради категоричния провал на политиките, които водят, те адресират агресията си към мен и необосновано издигат искания за сваляне на депутатския ми имунитет. В тези провокации участват и бизнес кръгове, близки до бившите управлявали от ГЕРБ, които в момента търпят огромни загуби, благодарение на работата на 42-то Народно събрание, което предприе необходимите мерки в посока прекратяване на корупционните схеми”. С тези думи започва писмото си Сидеров.

След това в текста се обръща внимание на позицията на ДСБ. Миналата седмица партията настоя Цацаров да поиска имунитета на шефа на „Атака”.

„Според Конституцията на Република България /Чл. 70/, свалянето на имунитета на народен представител се иска винаги за конкретно престъпление. Ако са налице достатъчно данни, че народен представител е извършил престъпление от общ характер, главният прокурор отправя мотивирано искане за започване на наказателно преследване до Народното събрание, а когато то не заседава – до неговия председател, с което се иска разрешение. Към искането се прилагат достатъчно данни, които са необходимо условие за започването на наказателното преследване. Когато искането е за задържане, Народното събрание се произнася с отделно решение”, пише в писмото.

Аз, Волен Сидеров...

„Призовавам Ви, в качеството си на Главен прокурор на Република България и Министър на вътрешните работи, да излезете с официално становище дали има постъпили данни, че аз Волен Сидеров, съм нарушил закона по някакъв начин и има ли основания за искане за сваляне на депутатския ми имунитет.

...не нося отговорност

Също така, според Конституцията на Република България /Чл. 69/, народните представители не носят наказателна отговорност за начина, по който са гласували и за изказаните мнения - независимо къде се намират, когато правят изказването. Този текст важи не само когато участват в работата на органите на Народното събрание, но и когато са извън Народното събрание, но правят изказвания по повод заеманата служба. Според Конституцията на Република България, аз в качеството си на народен представител имам право да изразявам свободно политическите си убеждения и гражданската си позиция, без това да дава основания да се иска сваляне на имунитета ми на народен представител”, продължава Волен Сидеров.

Искам пък

Текстът завършва със следната препоръка: „Необходимо е да излезете с официално становище по гореописаните въпроси, за да спрат спекулациите, които засягат най-висшия държавен орган – Народното събрание, както и представляваните от Вас институции – Прокуратурата на Република България и МВР. Също така за пореден път настоявам, господин Йовчев, да започнете да изпълнявате задълженията си на Министър на вътрешните работи и да не допускате вандалски действия в столицата и нарушаване на законите в страната ни”.