Български ученици с 9 медала от олимпиадите по физика в Иран и Грузия.

„Физиката е интересна, но чисто практически тя е необходима за всичко“, каза Баян Гечев в студиото на bTV Новините, ученик в 12. клас от Софийската математическа гимназия.

Тази година той има сребро от Международната олимпиада по физика, но в колекцията си има и бронз и злато.

„От малък задавах въпроси за света около мен. Не получавах отговори, защото или хората не знаят, или аз не можех да разбера. Баща ми казваше, че ще уча по физика. Чак в 7. клас започнах да уча физика, но не беше достатъчно. В СМГ имаше школи. Тогава интересът се разви и се превърна в рутина“, обясни той.

„Все още не съм завършил университета. Астрономията най-много ме влече. Също и термодинамиката. При нея човек пише едни уравнения, които на пръв поглед изглеждат безсмислени, но накрая излиза нещо много красиво с голяма полза. Трудно ми е да определя как се виждам след 20 години. Много неща могат да се променят. Надявам се да правя нещо ползотворно – за мен и за човечеството“, добави Баян Гечев.

„Учениците като Боян сами се мотивират. Даваме им подходящи задачи, за да разберат, че могат да правят по-сложни неща от това, което се изисква в училище“, коментира проф. Мирослав Абрашев, преподавател във Физическия факултет на Софийския университет, дългогодишен ръководител и бивш състезател като ученик.

„Хубавото на нашата професия е, че тя е конвертируема. Мога да ида в друга държава и да работя същото без да знам добре езика. Един физик, ако иска да се развие, трябва да иде на най-доброто място. Не ревнуваме, ако той избере да следва в Хайделбергския университет, а не в Софийския университет. И аз бих отишъл там. Знаете ли колко е бюджетът на СУ? Там има традиции, става въпрос и за школи. Това е университет с нобелисти. На Балканския полуостров няма особено много. Трудно е човек да достигне висини без да види подобни от учителя си“, подчерта той.

„Мина романтичният период, в който един физик е гледал нещо, хрумнало му е и е станал нобелист. В последните години наградата се присъжда на ръководители на екипи. Съвременните експерименти са толкова сложни, че не са по силите на един човек, а това е свързано с много пари“, каза още проф. Мирослав Абрашев.