Акционерите в поставената под особен надзор Корпоративна търговска банка (КТБ) ще имат възможност да осигурят необходимия ресурс (капитал и ликвидност),като държавните институции ще се намесят съобразно правомощията си по закон само ако акционерите не успеят.
Това е заявил министърът на финансите Петър Чобанов в телефонен разговор с главния изпълнителен директор на Държавния резервен фонд на Султаната Оман Абдулсалам Ал Муршиди. Фондът притежава 30% от капитала на (КТБ).
Това е обвързано и с работата по процедурата на специален надзор, който Българската народна банка наложи за срок от три месеца. Намирането на частно решение на проблема, което не ангажира публичен ресурс, е най-желаният изход от създадената ситуация, се посочва в съобщението на министерството.
По време на разговора били отхвърлени „спекулативните тези”4, наложени в последните дни, че акционерите не са поканени да участват в намиране на работещо решение относно банката. „Двете страни преповториха готовността си да положат усилия за намирането на подобно решение”, посочват от Министерството на финансите.
Тук трябва да се уточни, че „отхвърлянето на спекулативните тези” практически е опровержение на думите на мажоритарния собственик Цветан Василев, който в отворени писмо от преди няколко дни обяви, че „БНБ не е дала възможност на акционерите да търсят решение за спасяване на банката, а вместо това предпочела да я постави под особен надзор и впоследствие да иска отнемане на лиценза й”.
„Двете страни изразиха увереност по време на разговора, че както от страна на българската държава, така и от оманска страна се спазват законовите разпоредби при действията в случая с КТБ”, допълват от ведомството на Чобанов.