Три случая на нерегламентиран достъп до класифицирана информация с гриф "строго секретно" са регистрирани през 2012 г. Това каза председателят на Държавната комисия по сигурност на информацията (ДКСИ) Борис Димитров при представянето на доклад за миналата година.

В първия от случаите става въпрос за неправилно размножаване на секретни документи, във втория за унищожаване на секретни книжа без разрешението на ДКСИ, а третият - за съхраняване на документи с гриф "строго секретно" в регистратура, на по-долното ниво - "секретно".

Според анализа на комисията случаите не са довели до вреди за националната сигурност. Председателят на ДКСИ посочи, че очаква в бъдеще в пространството да се появяват нови документи с класифицирана информация, най-вече с политическа цел.

Според Димитров за съжаление документите, засекретени преди 2002 г. не са описани в регистрите, които са създадени след приемането на закона. Тогава за тяхното съхранение, използване, предоставяне са действали други правила, които Борис Димитров допусна, че е възможно да са били нарушавани. "Предполагам, че е възможно и за в бъдеще да се появяват някои документи от преди 15 – 20 и повече години", каза той.

Близо 80 000 души в България имат достъп до класифицирана информация. „Системата за защита на класифицираната информация не предотвратява напълно човешкия фактор, ако някой реши да направи нещо нередно”, посочи Борис Димитров.

Издадените разрешения за достъп до класифицирана информация през 2012 г. са били 23228. 12451 от тях са за документи с гриф "секретно", 6897 - за такива с гриф "поверително" и 3880 за документи с гриф "строго секретно".