Строежът на къмпинг „Юг” в залива Корал – една от последните незастроени територии на българското Черноморие, се оказа напълно законен. Това потвъртиха проверки на министерствата на регионалното развитие и на околната среда.

Според регионалния министър Лиляна Павлова имотът е придобил статут на урбанизирана територия през 2004 г. „Проверката установи, че строежът в Къмпинг „Юг” не е разположен върху дюни”, посочи заместник-министърът на околната среда и водите Бойко Малинов.

Сдружението „Да запазим Корал” алармира за строеж на вилно селище в къмпинг „Юг,” който се намира в северната част на залива Корал. Според сдружението едно от последните незастроени кътчета по българското Черноморие е било залято с бетонови площадки в седмицата преди Великден.

Стамо Стамов, управител на фирмата инвеститор, обаче заяви пред bTV, че инвеститорът има издадено разрешително от Община Царево за изграждането на вилно селище от 16 къщи.

Министерството на регионалното развитие се е самосезирало за строителството в къмпинг „Юг” в залива Корал, съобщи министър Лиляна Павлова. „Още сутринта изпратих проверка на ДНСК и кадастъра да направят заснемане на извършваните строителните работи на територията на къмпинга. Имотът, върху който се строи, касае частен терен, урбанизирана територия в къмпинг „Юг”, която се намира на територията на община Царево”, поясни тя.

Павлова уточни, че имотът засяга частен терен на "Фаворит" АД, за който има одобрен устройствен план още през 2004 г. Тя посочи, че строежът не е на морския плаж.

„Това са строежи от категория 5 с максимална височина до 10 м и има разрешение от архитекта на общината за строеж. На 30 декември 2013 г. съдът постановява, че разрешенията за строеж са законосъобразни, защото ДНСК не е компетентен орган да се изказва за оценка на околната среда”, каза още Лиляна Павлова.

„Разрешението за строеж за вилно селище с РЗП от 1073 кв. м. е издадено през декември 2012 г. На 17 януари 2013 г. РДНСК отменя издаденото разрешение за строеж, защото за вилното селище не е имало присъединяване към ВиК и електрозахранване и към онзи момент е било изтекло решението по ОВОС за тази територията. Въз основа на жалба на инвеститора на 30 декември 2013 г. съдът приема жалбата и постановява, че разрешенията за строеж са законосъобразни, защото ДНСК не е компетентен орган да се изказва по въпроси за оценка на околната среда”, обясни Павлова.

Според първите заключения на проверката на Министерството на околната среда и водите не са спазени всички процедури, необходими по екологичното законодателство – Закона за околната среда и Закона за биологичното разнообразие.

„Ако това се потвърди окончателно, министърът на околната среда и водите ще предприеме принудително административна мярка за спирането на този строеж до положителното приключване на процедурите по Закона за биологичното разнообразие", увери Малинов.

Той посочи, че е установено, че през 2004 година е издадено разрешение по ОВОС, което е било приложимо към този момент. „Територията след това е променена и става урбанизирана, което прави инвестиционното намерение неприложимо, тъй като тези намерения подлежат на процедури по ОВОС за територии, които не са урбанизирани. Въпреки това обаче, за инвестиционното намерение е приложимо законодателството по Закона за биологичното разнообразие. Проверката ни установи, че строежът не е разположен върху дюни, съгласно официалните документи”, обясни Бойко Малинов.

„Реагираме в съответствие със законодателството”, подчерта той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement