Легендарният агент на ЦРУ Робърт Беър години наред е бил сред най-важните хора в секцията на ЦРУ в Близкия Изток. След като завършва кариерата си в службите, той е автор на много книги, една от които - "SEE NO EVIL" - служи за сценария на филма "Сириана”, взел "Оскар” през 2005 г. Главният герой Джордж Клуни всъщност изиграва Робърт Беър.
Боб, живеем в доста нечестен свят. Западът създаде Саддам, след което Западът уби Саддам; Западът създаде Югославия, след това бомбардира Белград. Западът беше приятел на Кадафи, но очевидно идва неговият ред...
За да разберете това, трябва да се вгледате в отношенията между САЩ и Саудитска Арабия. Това е страната, която фактически стоеше зад "11 септември", защото терористичните актове бяха извършени от 15 саудитци. Когато сега Саудитска Арабия се намесва в Бахрейн, САЩ си затваря очите. Това е лицемерие и американците го знаят. Защо в момента не правим нищо в Йемен, където кръвопролитията са най-големи? Това е политиката на големите сили - те избират своите врагове според интересите си. В тази игра няма честност и нечестност.
Само до преди 2 години, всички обичаха Муаммар Кадафи. Днес всички го мразят. Какви са истинските мотиви за тази омраза?
Какво се случи ли? Той беше добър съюзник, когато се отказа от оръжията си за масово поразяване, беше нещо като съюзник на САЩ по отношение на Ал Кайда. Но той никога не е бил харесван от американските управленски елити. По времето на Рейгън беше повдигнат въпроса - Кадафи ли наистина седи зад взрива на онази дискотека в Германия, заради която после беше бомбардиран? Още тогава той беше дразнител за силните във Вашингтон. Ние обаче имаме много по-големи врагове в Близкия Изток като Иран, от които Кадафи е доста по-слаб. Той е дребна цел. Ние загубихме войната в Ирак заради това, че нашите цели нямаха нищо общо с демокрацията, сега имаме още един диктатор, наследил Саддам - Малики. Това е арогантността на силните, която идва още от колониалните времена.
Тоест, как да разбираме - съгласен ли сте с военната намеса в Либия? Приемате ли аргументите на Париж, Вашингтон, Брюксел...?
За да си отговорите на този въпрос, трябва да помислите върху първоначалните мотивите на Италия, Франция и Великобритания. Те бяха свързани с емигрантските вълни, причинени от конфликта в Либия. Саркози има проблеми с популярността, той се нуждае от нещо подобно, за да остане в играта на предстоящите избори.
В същото време Италия е претъпкана с емигранти и изпитва страх от бежанците, които в момента са в Тунис и идват от Либия.
Какво се случва в момента в Близкия Изток и Северна Африка? Мислите ли, че някой или нещо провокира събитията там? Вашите колеги от ЦРУ, например?
(смее се) Не. В основата на всичко е разделението на двете основни течения в исляма - шиити и сунити. В момента в Близкия Изток се затяга напрежението между Саудитска Арабия и Иран. Според мен това са последствия от инвазията в Ирак през 2003 г., когато администрацията на Буш показа колко лесно се сваля един режим.
Кой е следващият според Вас? Сирия? Иран?
Мисля, че шиитски Иран ще оцелее в тази ситуация - голяма страна със силен режим, икономически стабилни. Погледнете към сунитите - те са падаща класа и именно това ще е аргумента на режима в Техеран – „Вижте другите страни, те се провалят". Много ми е трудно да ви кажа кой ще е следващият, но събитията показват, че нещо се случва в Сирия, което ме изненадва. От там идват все повече лоши сигнали... Когато веднъж си отворил портите на Ада, особено в Близкия Изток, не знаеш какво ще последва...
И какво може да се случи?
Един барел петрол да удари 300 долара, 350 или 400... Кой знае? Това ще предизвика нова рецесия, тогава икономическото възстановяване ще се забави с години.
Ако бяхте съветник на българското правителство, какво бихте казали на София? Нуждаем ли се от каквото и да е участие в Либия в момента?
Твърдо не. Българите няма какво да спечелят от това. Много по-добре е да поддържате неутралитет, дори американците гледат да не се намесват сериозно, те го правят само заради Саркози. Американците знаят, че не можеш да участваш в конфликт в Близкия Изток без да заемаш страна, без да избиваш мюсюлмани. В настоящата ситуация това не е целта, но се случва. Колкото по-дълго продължава намесата в Ирак, Афганистан и вече Либия, толкова повече САЩ и Западът ще бъдат оцветявани с боята на колониалисти, което тепърва ще предизвиква още повече проблеми за нас.