Бившият главнокомандващ на силите на НАТО в Европа генерал Уесли Кларк може да говори за Балканите с часове. Според него, важното е, че днес в региона цари мир, въпреки проявите на национализъм. Нашият репортер Светослав Иванов и операторът Благой Момчилов се срещнаха с Уесли Кларк във Виена. Интервюто започва с историята за една разменена фуражка...

Фуражката понякога има много по-голямо значение от аксесоар в униформата. Не, че разговорът с генерал Уесли Кларк е за шапки, но понякога жестовете в дипломацията, политиката и сред военните, придобиват странни измерения. Със сигурност Кларк не е предполагал, че ако се върже на предложението на лидера на босненските сърби Ратко Младич да си сменят шапките в онзи горещ августовски следобед през 1994 година, американските медии ще разчетат това като подкрепа за сърбите. Нещо, което главнокомандващият на силите на НАТО в Европа опроверга с действията си. Днес, Кларк не носи фуражка, но не знае дали Ратко Младич все още го прави...

- И какво излиза, господин генерал - открихме Бен Ладен, но не можем да локализираме Ратко Младич. Това какво означава? Че Младич се укрива по-добре от Бен Ладен?

- Съединените щати преследваха Бен Ладен. Съединените щати не преследват Младич. Задължение на Международния наказателен съд е да го подведе под отговорност. Младич е техен проблем, а не на Съединените щати. Сигурен съм, че правителството на Сърбия не би пожелало ние да преследваме Младич на тяхна територия...

- Разбирам... Следователно Младич не е някъде из Балканите, в триетажна къща, заобиколен от играещи си деца.

- Сигурно има някои, които знаят къде е...  Може да е в подобна къща, може и да е във военна база. Аз лично не знам къде е Младич, но сръбското правителство все още е задължено да го залови и предаде на Международния съд.  

- Какво научи светът от конфликтите в Югославия, Афганистан, Ирак...

- Най-важният урок е, че преди една криза да започне е най-доброто време за решаване на проблемите. Ако можеш да свършиш работата по пътя на дипломацията, преди хората да започнат да се избиват е по-лесно. Ако прекалено дълго чакаш, става много по-трудно.

- Как виждате Балканите в момента?

- Първо - те са много по-свободни, няма войни. Имаме някои проблеми, но са по-скоро политически и засягат Босна.

- Кой е вашият най-голям враг в момента, най-големият враг на САЩ - Иран, Афганистан, "Уикилийкс"… Какво мислите за тях?

- Никога не съм приемал правителствени документи да изтичат публично, защото хората пишат тези документи при различни условия и тяхната конфиденциалност е необходима, защото понякога има нужда да кажеш нещо, което  заявено публично ще има друг смисъл. Има неща, които трябва да се говорят "насаме". В САЩ ние не сме видели голяма част от съдържанието на "Уикилийкс", но в много от страните, които посещавам, някои документи, добили публичност, са определено неудобни, понякога  неточни, но в някои случаи до болка реалистични за някои личности в тези страни.   

"Уикилийкс” не е тема, по която генералът би говорил дълго. Новите технологии обаче не са му чужди. Използва модерен смартфон, защитен от вируси. Новите технологии отдавна са влезли в борбата за политическо надмощие. Преди няколко месеца, една новина шокира света: компютърен вирус е поразил ядрената програма на Иран. Както правят обикновено, властите в страната обвиниха Мосад за вируса, а той се превърна в легенда.

- Чували ли сте за компютърния вирус Staxnet?

- Разбира се...

- И какво представлява той?

- Нямам представа. Вероятно е последователност от единици и нули... Това, което той причини е, че, може би, върна месеци и дори няколко години назад иранската ядрена програма. Това намали възможността за конфликт в региона. Това ни дава надежда, че режимът в Иран ще приеме диалог.  
- Кога да ви очакваме отново в България?

- Не знам, нямам дата, но ще дойда. Аз имам добри спомени от страната ви. Оценявам приятелството на много хора у вас, оценявам и подкрепата на България за НАТО, докато аз командвах войските в Европа.