След цяла година ходене по мъките, инициативата за инсталирането на робот за радиохирургия в България, потръгна. Вече се провежда тръжна процедура за отдаване под наем на помещение. Лечението на тумори чрез радиохирургия е най-модерният метод, свързан с премахването на тумора без оперативна намеса. В момента онкоболните пътуват, за да се лекуват, предимно в Турция.
Кой има интерес от това?
Въпреки преклонната си възраст - 87 години, Зорка Анастасова трябва да прекарва деня си приведена, на оскъдна светлина, за да събира пари за лечението на своя внук. 28-годишният Крум е болен от тумор в мозъка.
Единственият шанс за живот на младия Крум е премахването на тумора чрез радио хирургия. Тъй като в България такава възможност няма, близките се насочват към клиника в Турция. Бабата и дядото дават всичките си спестявания от 5 хиляди лева.
Най-модерният метод за лечение на тумори на недостъпни места е безоперативен
Чрез радиолъчение. Многобройни радиолъчи атакуват тумора с космическа точност, без да увреждат здравите клетки в организма.Такъв проект е представен в здравното министерство на България преди една година. Сдружение от лекари тегли банков заем, за купуването на робота.
Предложението е той да бъде инсталиран в специално пригодено помещение в столичната болница „Св. Иван Рилски”. Пригаждането на помещението за радио лечение е за сметка на инвеститорите. Държавата получава наем всеки месец за ползването на помещението и по 500 долара на преминал пациент.
Инвеститорът се ангажира да лекува пациентите два пъти по-евтино
от турската клиника, където се лекуват повечето български пациенти. Предвиденото помещение в момента е склад.
„От склада нищо не печелим, освен че го използваме като площ, на която съхраняваме кашони, както виждате”, каза д-р Дечо Дечев, управител на МБАЛ „Св. Иван Рилски".
Разрешението за отдаване под наем на склада се бави месеци наред от здравното министерство, въпреки изричното съгласие на премиера Бойко Борисов и печалбата на държавата от наеми и преминали пациенти.
„Другата полза е, мисля, че една страна като нашата, която е членка на Европейската общност ще има своя собствена апаратура, която ще е на много високо световно ниво, обслужвана от българи, които ще са ангажирани с нея и това, че всичко, което се прави ще остава в България. Както като финанси, така и като Know-how”, каза доц. Васил Каракостов, координатор на проекта.
Нямало официална статистика колко души биха се възползвали от лечението
в България. Беше ни отказан разговор с ресорните заместник здарвни министри, но в писмен отговор от Здравното министерство обясняват, че вероятно са между 40 и 80, защото радиохирургията се прилага при цитирам изключително специфични случаи.
Мнението на специалистите, които вече лекуват по съвременния метод, съществено се различава с данните на здравното министерство. В единствената клиника в Гърция, която използва метода за хирургия на тумори с радиоактивни лъчи, за пет години са направени над 10 хиляди операции, чрез които са излекувани над 2 хиляди пациенти.
„Това е един метод, който е помогнал на стотици хиляди хора в целия свят с проблеми в мозъка, гръбначния стълб, в гърдите - белите дробове и черния дроб, в стомаха - в панкреаса, лекували сме метастази, проблеми, които остават след хирургически операции и в момента стигнахме и до лечение на злокачествен тумор на простатата”, каза Николаос Салварас, главен лекар.
На базата на изследвания роботът сам изработва програмата на самата операция. След унищожаването на болните клетки организмът ги изхвърля сам. Един от пациентите има доброкачествен тумор в мозъка и вече е претърпял своеобразната операция.
„Не усещаш нищо. Лежиш за около един час на ден. Аз имам три терапии. Те траят между 50 минути и един час, не чувстваш нищо, абсолютно. Безкръвна е и не боли. Дори и след това няма някакви последствия. Ставам оттук, качвам се на колата и отивам на работа, след това се прибирам вкъщи без проблем”, разказа пациентът.
Клиниката в Гърция също е частна и инвестицията в нея е 9 милиона евро. Терапията е официално призната от гръцкото Министерство на здравеопазването и лечение до 12 хиляди евро, какъвто е и масовият случай се покрива от държавната Здравна каса.
Широкото приложение на радиохирургията се признава и от родните специалисти
В университетската болница ИСУЛ е разположен един от най-модерните центрове за лъчетерапия на Балканите. Тук е монтиран един от най-скъпите линейни ускорители в Европа. Инсталирането на робот за радиохирургия тук би превърнало болницата в един от най-съвременните центрове за лечение на онкозаболявания в Европа.
„Общо взето се шири мнението, че тя има място само в неврохирургията. Не е така - тя има място в цялото тяло. При кардиналните заболявания, гръбначната хирургия, белодробната хирургия, също и в урологията, както и в оториногологията”, посочи доц. Бойко Коруков, управител на УМБАЛ "Царица Йоанна - ИСУЛ".
Въпреки това преговорите за инсталиране на робота у нас боксуват
Въпреки че държавата няма да дава каквито и да е пари. Миналото лято в Министерството на здравеопазването е проведена среща между заместник-министрите и представител на фирмата-производител на робота.
„През цялото време настояваха, че няма нужда от робот в България, защото първо трябва да се обновят конвенционалните линейни ускорители, но всъщност става въпрос за два различни подхода на лечение! Опитваме се да инсталираме кибернож в България от 3 години. И вярвайте ми, няма друга такава държава в целия свят, Китай, дори Русия вече имат няколко.
Имам усещането, че има голямо лоби в България, срещу инсталирането на кибернож.
Знаете ли колко пациенти умират, защото някои седи в офиса си
и не може да подпише нещо важно, защото част от документите са изчезнали или нещо липсва”, коментира Аким Шефчик, мениджър във фирмата-производител
Странно се разминават и впечатленията на двете страни, кой е отправил поканата за срещата. Според представителя на фирмата той е бил поканен на срещата, а според министерството, той е настоял за нея. В официално писмо от ведомството отричат да водят преговори с турската клиника в Истанбул, където се лекуват повечето български пациенти.
„Да, имаше една опознавателна среща, на която присъства дори министър Константинов”, каза Михаил Зортев, зам.-министър на здравеопазването.
Здравното ведомство не дава ясен отговор, дали негови служители са посещавали клиниката. Разбираме, че в началото на миналата година доцент Стоян Александров, тогава председател на Комисията за лечение в чужбина от здравното министерство, която одобрява финансирането на лечението на българите в чужбина с държавни пари, все пак е посетил клиниката. Но посещението е било частно.
„Имам съм покани от тях във връзка с работата ми в комисията за лечение в чужбина, но аз никога не съм ползвал тази покана и във връзка с мое частно посещение проявих интерес да я посетя, защото там изпращаме пациенти. Не виждам конфликт на интереси, защото аз не съм ползвал нито публичен ресурс, нито частен ресурс, а на мои разноски”, каза доц. Стоян Александров, бивш председател на Комисията за лечение на българи в чужбина/
Докато проектът отлежава една година в Министерството на здравеопазването, по непотвърдена информация над 1000 български пациенти са вложили в турската клиника средно по 13 хиляди евро всеки, само миналата година.
А 28-годишният Крум се чувства по-добре след лечението, но баба му и дядо му трябва да продължават да работят, защото предстоят още посещения в Истанбул за контролни прегледи.