Днес Пловдивският окръжен съд продължава разпита на свидетели по делото. Две от санитарките са признали, че децата са били завивани във влажни одеала, защото не са имали достатъчно завивки, а температурата в стаите не е можела да ги изсуши.
На 1200 метра в Западните Родопи село Джурково ни посреща със спомена за зимата преди девет години.
"Болно ни е, разбира се. Може ли в едно село 20-30 души сме останали, като видиш, че го носят на погребение. Умираха. Тук през ден погребвахме и какво - обвиняват директорката", коментира Пейо Шишманов.
"Тука с чували носехме картофи, леща, фасул, да спасяваме положението", разказва Костадин Шишманов.
"Т'ва тия деца тук са незащитени. Аз съм длъжен да се спасявам, обаче те не могат да се спасят. Тия дечица държавата ли е, Европа ли е, трябваше да се осигураят с ядене и с топло", казва Симеон Мутафчиев.
Девет години след трагедията персоналът също продължава да живее със спомена за 13-те починали деца. Според обвинението от глад и студ.
"Тогава бяхме забравени. Чувстваме го, много ни тежи, че тогава се случи тая трагедия. Просто трябва държавата да помисли за тия домове, които бяха захвърлени в такива отдалечени села, да каже какви деца се отглеждат тук", посочи Теменужка Грибачева, санитарка.
Днес в Джурково се отглеждат 80 деца с тежки малформации. Половината никога няма да могат да се движат и да разсъждават. Това, което видяхме днес е различно от описаното в обвинителния акт преди години.
Термометрите в стаите показват над 25 градуса. Складовете са пълни с хранителни запаси, има гориво, перилни препарати, сушилня.
"Трябваше ли да се случат 13 смъртни случая, за да е в това състояние дома като днес - това, което е ставало в тоя период, е било тежка криза. Този кмет, който беше два мандата в общината, той е трябвало да потърси помощ на по-високо ниво и съм сигурен, че го е направил, но трябва да намери кураж да излезе пред обществото и да го сподели този проблем", заяви Тодор Тодоров, кмет на община Лъки.
В Пловдивския окръжен съд се очаква делото да приключи утре.
