В една от най-старите фазанарии у нас - тази край град Елхово, се отглеждат по осем хиляди колхидски фазана годишно.

Резерватът, който се намира непосредствено до фазанарията, е единственото естествено находище на колхидския фазан в България. След като птиците бъдат отгледани във фазанарията, по-голямата част от тях се разселват из ловните полета.


В първите години след изграждането на фазанарията през 61-ва година в нея се отглеждат само по около 1000 екземпляра - колкото да се поддържа естествената популация на колхизкия фазан в близките гори. През 68-ма година се преминава към промишлено производство. Сега годишно от фазанарията излизат по 7-8 хиляди птици.

"През 9 дена залагаме яйцата в инкубаторите и на различни периоди се излюпват малките фазанчета", разказва Кунчо Кунчев, технолог по ловното стопанство, фазанария "Долна Топчия" край гр. Елхово.

Фазаните се отглеждат на партиди - наведнъж се залагат между 2 и 3 хиляди яйца. След излюпването за всяка партида - в зависимост от възрастта на птиците в нея, се полагат различни грижи.

"Отначало ги запойваме с чай от лайка, захранваме ги с жълтък от яйца. После постепенно преминаваме към смески", допълва Кунчо Кунчев.

Отрасналите екземпляри се хранят със специални смески, съдържащи витамини и минерали. Отделно им се дават пшеница, царевица, цвекло, зеле, моркови.

Отгледаните птици се продават.
Цената на едномесечен фазан е 3 лева и 60 стотинки без ДДС.

Тримесечните струват по 7 лв. 84 ст.

"Т ги взимат в различна възраст - някои на 60, на 90, на 120 дни - според финансовите си възможности. Взимат ги, разселват ги в ловните полета и там вече става отстрела", допълва Кунчев.

Във фазанарията твърдят, че за ловците колхизките фазани са предпочитана цел.

"Тва се смята, че колхизкият фазан е по-добра ловна птица, с по-малко тегло е от другите видове - корейския, монголския фазан", пояснява Кунчев.

Птиците, които не бъдат пласирани живи, се продават подготвени за печене на грил. Цената им е между 6 и 10 лева.