"Всичко, което по-късно преживях, се беше случило вече в Русчук". Тези думи на нобеловия лауреат Елиас Канети са лайтмотивът на новия театрален спектакъл "Русчук - спасеният език", чиято премиера се състоя снощи в Русенския драматичен театър. Представлението е копродукция с немските актьори от Оснабрюк.

Канети, който пише спомените си на бюрото си насред басейн с вода, а от дъното се появяват изгледи на старинния Русчук от началото на XX век - това е част от визията в новата постановка на режисьора Иван Станев. Творецът, който работи от години в Германия, бе избран да постави финалната точка на тригодишния проект за сътрудничество между театрите от Русе и Оснабрюк.

"Аз много исках да пресъздам духа от онова време, което наистина е един вълшебен свят на много национални култури, които живеят заедно. Съвсем случайно попаднах на едни пощенски картички, писани между 1905 и 1911 г., на различни езици - на немски, на английски, на френски. Всички тези картички се превърнаха в основа на визуалната ксонцеция на спектакъла и направихме от тях нещо като един свят, като една Атлантида, която изплува от дълбините на Дунава", казва режисьорът Иван Станев.

Текстът в спектакъла върви на немски, а зрителите се чувстват част от събитията на сцената, тъй като местата им са разположени амфитеатрално около басейна. Ролите на Канети в различните етапи от живота му се изпълняват от актьорите от Оснабрюк, а българските им колеги пресъздават хората на Русчук.