За първи път в България психолози се обучават на това как да оказват психологическа помощ на пострадалите от земетресение.
Специалистите предупреждават, че ако не бъде лекуван, шокът, който изживяват хората при едно опустошително земетресение, може да остави трайни травми в тяхната психика.
Когато стане земетресение, пожарникарите ще загасят пожарите, строителите ще разчистят отломките, но кой ще се погрижи за психическото състояние на хората?
Серията разрушителни земетресения в Турция накарала тамошните психолози да разработят методика за оказване на психологическа помощ.
В повечето случаи пострадалите от голямо земетресение смятат, че вече нямат място в този свят и няма смисъл да се живее. Но това не е така! Както преди, така и в бъдеще ние трябва да продължаваме да живеем.
Основното правило е, че дори земетресението да е разрушило дома ви, семействата не трябва да се отпускат, а напротив да се сплотяват още повече и да се борят да възвърнат предишните си навици.
Затова пострадалите от земетресение семейства в Турция били насърчавани да продължат да спазват и в палатката обичая всяка вечер семейството да се храни заедно.
Особено внимание трябва да се обърне на децата. Обикновено родителите спестяват на децата истината за преживяното, което не е правилно. На децата трябва да се разкаже и обясни изживяното, за да могат те да разберат, че случилото се е едно бедствие, а не краят на света и че животът продължава.
Сега турските психолози предават своя опит на българските си колеги. Практиката показва, че 80 процента от хората, на които е оказана психологическа помощ, успяват да преодолеят травмата от едно разрушително земетресение.