Хърватия и хърватските сърби отбелязват 15-тата годишнина от операция "Буря" на хърватската армия. За Хърватия това бе освободителна операция, но за сърбите начало на най-голямото преселение след войната.

Хърватският премиер Ядранка Косор, която заедно с висшето държавно ръководство на церемония в Книн ще отбележи Деня на победата и отечествената благодарност, заяви, че операция "Буря" е славна освободителна операция, на която Хърватия имала право, тъй като бе нападната и бе жертва на великосръбската идея на Милошевич, а голяма част от страната бе окупирана.

Празникът се чества на 5 август в чест на влизането на  хърватската армия в Книн, тогава административен център на самообявилата се Република Сръбска Краина, и заби знамето си  на крепостта на града.

В Книн ще има парад на ветерани, ще бъде издигнато тържествено държавното знаме на крепостта, демонстрация на самолети от ВВС и концерти вечерта.  

Хърватските сърби ще отслужат в православните църкви панахиди в памет на  2 650 души, войници и цивилни, убити по време операция  "Буря" и след това,  когато в района на бившите сектори на ООН "Юг" и "Север" и в района на Република Сръбска хърватски самолети стреляха по колони с бежанци.  

"Буря" започна след неуспешните преговори в Женева в ранните часове на 4 август 1995 г. с офанзива на хърватската армия и специалната полиция  срещу Краина със съдействието на Хърватския съвет за отбрана от Босна и Херцеговина и Бихачкия корпус на армията на Босна и Херцеговина.

Над 150 000 хърватски войници нападнаха седем пъти по-малобройните сили на
сърбите. Загубите от хърватска страна бяха 174 загинали, 1100 ранени  войници, трима пленени и 15 изчезнали  или общо 1314, загубите на   сръбската армия на Краина са най-малкото 560 убити войници.

Броят на загиналите сръбски цивилни не е установен, тъй като хърватският Хелзинкски комитет говори за най-малко 700 убити и изчезнали цивилни, докато бежански организации в Сърбия споменават за най-малко 1900 загинали и изчезнали сърби.

Трибуналът в Хага съобщи тази седмица, че прокуратурата е поискала от съдебния съвет да обяви за виновни и да накаже хърватския генерал Анте Готовина с 27 години затвор, генерал Младен Маркач с 23 години затвор  и  генерал Иван Чермак със 17 години затвор за военни престъпления  по време и след операция "Буря".

Обвинените са извършили тежки престъления срещу сръбското население в Краина на дискриминационна основа, с последици от големи размери, заяви в документ прокуратурата.