След като правителството освободи Стоян Кушлев от поста му председател на Комисията за установяване на имущество остана въпросът с какво ще запомним работата й под неговото ръководство.

Роденият в Широка Лъка Стоян Кушлев е депутат от НДСВ в 39-ото Народно събрание. В края на т.нар. "царски" мандат е назначен за шеф на комисията. Само няколко месеца след назначението си, Стоян Кушлев създаде и първия скандал - с размера на заплатата си. Той обясни, че се разписва срещу 7 000 лева месечно, за да бъде..."неподвластен на корупция”.

"Аз не виждам нищо незаконно, което да е станало. Друг е въпросът за рисковете и за размера на заплатите в тази комисия, която е острието на ножа в борбата срещу организираната престъпност”, обяви тогава той.

След скандала се заговори за ефективността на комисията. Появиха се и слухове за нейното закриване

Докато беше председател на комисията, Стоян Кушлев стана известен с постоянния стремеж за увеличаване размера на блокираното имущество.

"Много е интересно как хора с една пенсия могат да купят джип на стойност 45 000 лева, а той за толкова е записан, иначе е повече”, възмущаваше се пред медиите той.

Запорирани имоти за близо половин милиард лева  - с това се похвали комисията в последния си доклад от 2009 година. От спечелените 16 дела обаче, държавата реално е прибрала по-малко от заплатата на председателя на комисията. Парадоксално, в началото на годината стана ясно, че въпреки рекордно големите запори на знакови имена от родния бизнес и ъндърграунд,

едва 230 000 лева са влезли в бюджета от работата на комисията

В същото време за шестте години работа заплатата на Кушлев е половин милион лева. Данните са на парламентарната антикорупционна комисия. За шест години данъкоплатците са платили близо 32 млн. лева за работата на комисията с около 200 души персонал, според проучване на Медиапул.

Заплатата на Стоян Кушлев предизвика още един скандал

През февруари от Парламентарната комисия за борба с корупцията съобщиха, че възнаграждението му е нараснало на 9 000 лева, а технически сътрудници са получавали 3 000 лева месечно. По случая бяха сезирани Върховният административен съд, Сметната палата, а депутати призоваха премиера да освободи Кушлев от поста.  

Тази зима срещу Кушлев започна дело във Върховния административен съд

за конфликт на интереси, заради участието му в управата на "Царски ловен клуб" и асоциацията по овцевъдство. Кушлев е разследван и за назначаване на близки и познати, голяма част от които са свързани със селото му Мърчаево.

В хода на разследването се появи и съмнение за неговата професура

Според писмо на Висшата атестационна комисия към Министерския съвет Кушлев никога не е имал научно звание "професор", а само научната степен "кандидат на науките", издадена през 1973 г. В последните месеци той официално е в болнични и избягваше всякакви публични изяви.