Жители на столичния квартал "Дружба-1" организираха инициативен комитет против застрояването на градинките в квартала. В петък предстои и обществено обсъждане дали трябва да има и къде да спре презастрояването в квартала. Хората настояват и за местен референдум. Антон Хекимян отиде до "Дружба", за да събере всички гледни точки по темата.

Според нас има няколко, различни закононарушения. Едното е извършена реституция в изграден жилищен комплекс. Второто е, че имаше срок, след приемане на Закона за общия устройствен план на София, в който кметовете да проверят дали има реституция. На това място трябваше да има детска градина. Последните 160 метра, по доклад от кмета на района са продадени на човека, който е собственик на останалите 900 метра, обясни Борис Цветков от гражданския комитет срещу презастрояването.  

Това е пълно безумие – 1 200 деца от квартала стоят без детска градина. Искаме местен референдум – има европейска харта за устойчиво развитие на урбанизираните територии, която трябва да се подчини на искането на гражданите. Огромна част от реституциите са били обезщетени, но тези, които са пробили системата имат ниви в междублоковото пространство. Архитект Диков е изкарал този квартал от обсъжданията - бил извън разработката. Докато ни разглеждат подписите дали са легитимни за референдума, на 22 април, дни преди Великден, цъфна разрешително за строителство, възмути се Цветков.

Всички проблеми, които възникват и тук, и в други райони, започват от реституцията – нещо хубаво измислено, но не е хубав начинът, по който се осъществява, коментира от своя страна Борислав Йорданов – зам. -кмет на район "Искър”.

Съдът е реституирал имота. Малка част е останала общинска, но тя не става за обособяване на отделен парцел. Съдът възстановява имотите, 100 и няколко квадрата, плюс място за трафопост на общината. Решението е оспорено. Когато ни е искано становището дали може да се реституира този имот, нашето становище винаги е било, че район "Искър” има нужда от детски градини, обяви от своя страна арх. Неделчева.

Вече два месеца подписката на хората се проверява. Самият главен архитект на София трябвало да каже законна ли е тя или не. Хората се надяват на референдум и на това строителството между блоковете да спре.