Статистиката сочи, че 2/3 от българските студенти прекарват летните месеци в работа. Парите в чужбина са повече и затова бригадите там са за предпочитане. Симона Димитрова учи журналистика втора година. За първи път ще замине на бригада това лято.

"Най-разпространените възможности са Америка и Англия, но мисля, че в Америка ще мога да намеря точно това, което търся”, смята Симона.

Момичето ще работи в увеселителен парк. "Ти можеш да срещнеш много приятели от цял свят. Дава ти шанс да усъвършенстваш своето ниво на английски език, възможност за повече опит и практика, разбира се и да видиш нови и интересни места."

Влади е студент в трети курс. Университетските си лета до сега е изкарвал като спасител в Америка. Сега също планира пътуване. От опит знае, че първоначалната инвестиция от около 3000 лева, която включва самолетния билет и задължителните застраховки, се възвръща.

"Това е един шанс за студента да види нещо различно, докато той все още е млад и може да прецени, защото има хора, които остават там, има такива които кандидатстват, искат да учат... не е само заради парите”, категоричен е Влади.

Летните бригади продължават между три и шест месеца. Рядко се случва студентът да не може да изпълни ангажиментите си към работодателя. Тогава вариантите са два. "Или можеш да си намериш работа самостоятелна, защото ти имаш договор, че можеш да работиш... или другият вариант е, имаш определен гратисен период, в който просто трябва да си събереш багажа и да напуснеш", обясни Влади.