Университетът на Кембридж пуска почти всички ръкописи на Исак Нютон в интернет, предаде Асошиейтед прес.
Ръководството на престижното учебно заведение съобщи, че е качило в мрежата около 4000 страници от трудовете на великия учен. Други записки съхранявани в Кембридж, включително и тези на Чарлз Дарвин, ще бъдат публикувани в скоро време в глобалната мрежа.
Това не е първият пробив на Нютон онлайн. Пълният текст на около 130 труда на Нютон е на разположение в мрежата, благодарение на "Проектът Нютон", поддържан от университета в Съсекс в Южна Англия.
От академичното ръководство в Кембридж заявиха, че копията-факсимилета на работите на Нютон ще позволят на по-широка аудитория да се запознае с пълния текст на неговите записки, в които са включени неговите бележки, анотации и изчисления, свързани с епохалните му открития. Сега вече можете да ги разгледате.
Исак Нютон е английски физик, математик, астроном, алхимик, философ и политик. Приносът на Нютон в развитието на математиката и различни области на физиката изиграва важна роля в Научната революция. В областта на механиката Нютон открива закона за всемирното привличане и чрез предложените Закони за движение поставя основите на класическата механика. Освен това той формулира принципа за запазване на импулса и момента на импулса и пръв показва, че движението на небесните тела и на предметите на Земята се подчинява на общи закони. Работейки над проблемите на физиката, Исак Нютон поставя началото на математическия анализ, който е в основата на развитието на науката до наши дни.
Чарлз Дарвин е английски учен и естественик, живял през XIX век. Той пръв осъзнава и описва как всички видове са еволюирали в течение на времето от общ прародител посредством процес, който нарича естествен отбор. Фактът, че еволюцията съществува, е приет от научната общност и лаиците още докато Дарвин е жив, но теорията му за естествения отбор започва да се приема за основно обяснение на еволюционния процес през 30-те години на XX век.