Една наистина сериозна тема бе засегната днес в "Тази сутрин".
Кестените в София са нападнати от опасен вредител - миниращите молци.
Техните увехнали и капещи листа не са жертва на есента, а на този нов вредител, за който ни разказва следващият репортаж на Диляна Димитрова.
Не е нормално в края на септември листата на кестените да са увехнали така. Това не е в следствие на есента, а защото дърветата са нападнати от кестенови молци.
Как трябва да изглежда нормално един кестен по това време на есента, може да видите в горепосочения вече репортаж в прикаченото видео към текста.
За пръв път кестенови молци са забелязани през 1986 г. край Охрид. В България първите повреди, причинени от молеца датират отпреди 15 години.
Проф. Георги Георгиев от Института за гората към БАН споделя: "Пеперудите са дребни с размер до 5 - 6 мм. Размахът на крилата е до 9 мм. Те са червеникаво - кафяви с бели препаски по крилата."
Рано напролет новоизлюпените пеперуди снасят яйцата си върху новите кестенови листа. Ларвите прогризват листата и се вгнездяват вътре в тях. Там какавидират. Излюпват се нови пеперуди. Този цикъл се повтаря три пъти за едно лято, а последната генерация какавиди остава да презимува в опадалите през есента листа.
Ако искаме да опазим красотата на софийските кестени, е много важно тези листа да се събират и изгарят.
Освен това, при излюпването на всяко ново поколение пеперуди, дърветата трябва да се пръскат или инжектират с инсектицид.
"Това не означава, че ние ще унищожим този вредител. В никакъв случай ние не може да си го поставим дори като цел. Но можем да постигнем ефекта от защита на растението, така че то да не загуби своите декоративни качества", казва още проф. Георгиев.
"Би било редно да се мисли за една по-дългосрочна програма за ограничаване на разпространението и повредата от този вредител. Да подменим обикновените кестени с бели цветове с формата, която е много по-устойчива", посъветва чл.кор. Боян Роснев.
Въпреки, че не само софийските кестени линеят, нападнати от молеца, за столицата все пак тези растения са емблематични.
"Хората, които се занимават с озеленяването, би било редно да се поинтересуват от проблема с кестените", споделя Боян Роснев.
Дирекция "Зелена система" към Столична община отговаря за всички растения на територията на София. В това число и кестените.
Ето какво каза по въпоса Ралица Маджарова от Дирекция "Зелена система", СО: "Тази година през месец юли бяха извършени пръскания на около 7 хил. броя кестени на територията на София срещу листоминиращия молец.
Но това е един пръв опит да предприемем борба срещу него.
До този момент експертите от БАН и от Общината не са имали контакт, за да обсъдят как могат да си бъдат полезни в борбата за спасението на софийските кестени. Пред екипа ни и двете страни проявиха интерес към една такава среща. Ние разбира се с радост ще съдействаме, за да могат софиянци и занапред да се радват на цъфтящите в суматохата кестени.