Скандален паметник създава опасност от етническо напрежение в поповското село Славяново. Монументът е висок 5 метра, над разрешената норма. Той е започнат без разрешително, разказа репортерът ни Антон Хекимян, който се намира селото. Първоначално паметникът е построен само с полумесец отгоре, а след това е прибавен и кръст.

Ето как коментира в предаването "Тази сутрин" идеята за паметника един от неговите създатели бизнесменът Али Юзеиров:

"Имахме идеята да изградим паметника за всички паднали за тези земи. Какво ще рече това – когато е имало мобилизация преди години, говоря за 1913 до 1915 г., са били мобилизирани абсолютно всички граждани на България, било то помаци, било то мюсюлмани, било то цигани".

Паметникът е посветен на всички загинали за тези земи, знайни и незнайни уточни още бизнесменът.

"Паметникът се изграждаше доста време, няколко седмици, той е доста солиден. Още не беше завършен когато започнаха медиите да анонсират върху него, едва ли не полумесец...".

Попитан защо не са минали по всички стъпки, предвиждани от закона, Али Юзеиров каза:

"Може би тук ние сме допуснали тази грешка, ние не сме знаели, че трябва, за да изградиш някаква...това е наш пропуск. И се оказва, че не можело над 3 метра до 7 метра. Получихме писмо, че е взето решение да го съборят. Но този паметник е направен от естествен материал – камък, дори и да го съборят, той ще изпълнява функцията на паметник".

Али Юзеиров съобщи, че се занимава с малък бизнес, климатична техника и живее в София, а брат му живее в Белгия и има бизнес, с който си подпомагат цялата дейност.

По отношение на организацията на двамата братя,

дублираща функциите на Българския червен кръст – Български червен полумесец, Али Юзеиров заяви, че в много държави в арабския свят има и червен полумесец, и червен кръст.

На въпроса защо трябва да има Червен полумесец, Юзеиров отговори, че има хора, които са с особено мнение за Червения кръст. "Това е един избор. Има хора, които нямат доверие в Червения кръст, има хора, които нямат доверие в Червения полумесец, това е една алтернатива за избор.Тази организация като име, дори да бъде заличена, това е най-малкият проблем".

Юзеиров съобщи, че до момента са помогнали на доста хора, раздавали са брашно преди изборите и затова се е вдигнал много шум. След това също са правили дарения в община Златарица, където имат структура, която ги подпомага.

Попитан дали ще създават партия, Юзеиров отговори, че имат в зародиш някакви идеи за движение с политически анонс.

"Искаме да изразим някакво становище, за толерантност. Още не сме решили нищо".

"Мюсюлман демократичен съюз" – така ще се нарича това движение, съобщи репортерът ни Антон Хекимян, като показа и устава на движението. Попитан защо въобще паметникът е започнат, след като е незаконен,

кметът на село Славяново Васил Стоилов заяви:

"Защото правят своеволия, братята Юзеирови. Смело мога да заявя, че те се подиграват с цялата държава след като регистрират червен полумесец след като в държавата съществува организация, която е регистрирана като Български червен кръст.

Втората подигравка е този паметник, който стои тук пред нас. Откакто две години са се завърнали двамата, мога да заявя, че всяват етническо напрежение в селото. Разединяват хората.

Вие сами виждате, това е поредната тяхна идея – да направят партия, която е на етническа основа. Неофициално тази партия трябва да се учреди в събота".

По отношение на идеята на братя Юзеирови една от къщите в селото да се превърне в музей на турските военачалници, кметът на село Славяново заяви, че това насажда етническо напрежение.

"Ето тук зад нас има един клуб за братство и приятелство, където приканват децата, мога да кажа, че ги подмамват с игри, с компютри, в същото време ги карат да се молят. Ако се молят, ще играят на компютрите. Джамията е в съседство с този клуб". 

Хората от селото споделиха, че са чували слухове, че нещо се случва в този клуб. Те казаха още, че съществуването на паметника създава напрежение и дразни хората.

Пламен Събев, директор на Историческия музей в Попово, коментира паметника:

"Това е една провокация, определено, и подигравка, защото най-малко дори посоките на символа, примерно на кръста, са сбъркани. Ето църквата е на 200 метра от тук. За мен този паметник е една провокация, защото ние преди повече от два месеца, още той беше в основи, когато подадохме този сигнал, защото аз, в качеството си на директор на музея, имам и задължението да следя за опазването на паметниците на територията на общината, за състоянието им".

Директорът на музея съобщи, че и в съседните села има паметни плочи на загинали от войните, където са изписани имената и на хора от местното турско население, които са участвали наравно с българите във войните. 

Али Юзеиров определи като лъжа твърденията,

че децата са карани да се молят извън джамията:

"Ние този клуб, с брат ми и с цялото ми семейство, го направихме с такава цел. Аз за първи път видях телевизор през 78-ма година. Сигурен съм, че в нашето село има семейства, които нямат телевизори. Там сме го направили всичкото с тази цел – да ползват компютри, интернет, телевизии, сложили сме два сателита, да гледат която програма си пожелаят.

По никакъв начин не искам да ескалирам някакво напрежение. В Славяново няма напрежение и в селото има повече от 1000 човека. Тези 10-15 човека представляват мнението най-вероятно на кмета". 

Али Юзеиров съобщи, че средствата за всички проекти идват от собствения им бизнес, като успяват да заделят по малко пари.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето