В забързаното ни ежедневие трудно можем да бъдем независими. Кои са нещата, от които зависим днес?
Човек може да оцелее без храна няколко седмици, а без вода - около 3 дни. Колко време обаче можем без телефона си, без интернет, без компютър, без GPS, без точната представа колко е часът и къде се намираме?
"Всъщност ние винаги сме в една или друга степен зависими. Идеята за пълна независимост, колкото и привлекателна да ни се струва, на практика е напълно невъзможна", каза Рада Наследникова - Райнова, клиничен психолог.
През август 1997 година зависимостта от интернет официално е призната за психическо разстройство. Според различните статистики около 1/10 от потребителите на интернет вече за зависими от него. Пристрастеността може да бъде към различни неща - към игри он-лайн, към изява във форумите и дори към комуникацията с и-мейли.
"Когато хората пускат и-мейла си на всевъзможни места, за да получават обратна връзка - да получат и-мейл с името си и да прочетат "Здравейте, г-н еди кой си, като по този начин се чувстват, като да получават сигнал, че съществуват. Като сигнал, че са значими за някого", допълни Рада Наследникова - Райнова.
Пристрастеността ни, според психолозите, е симптом на друго заболяване - на депресия или трудности в общуването например. Дали един човек ще започне да прекалява с едно или с друго, зависи от това доколко той е интегриран в обществото.
"Всяка зависимост цели това, независимо дали ни стимулира или ни успокоява, цели да се редуцира тревожността", заяви още психологът.
Новите технологии са се наложили в ежедневието ни именно, защото улесняват комуникацията ни с другите. Когато започнат да я заместват, ставаме зависими.
Днес е Денят на независимостта, така че изгасете компютъра, изключете мобилния си телефон и излезте на разходка - времето е прекрасно.