Достъпни ли са всички плажове у нас? Наша проверка показа, че концесионерите доста често нарушават договорите си като присвояват плажовете, които стопанисват и не всеки е добре дошъл. С това трябва да се справи новият строителен министър. Репортерът ни Валерия Чанкова направи кратък пътепис на нередностите по някои от южните плажове.
Ваканционното селище Дюни е международно известно. Но не хора от всички народи могат да ползват плажовете му. Опитахме се да отидем на плаж, който е концесиониран от комплекс "Дюни", без да сме гости на луксозния хотел на първа линия. Оказва се обаче, че не може - "Трябва да сте гости на хотела, което става само с резервация", казаха от охраната.
Срещу тази процедура на "Дюни" възрази сегашният кмет на Созопол и сигнализира предишния министър на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов.
По закон плажната ивица е изключителна държавна собственост. Концесионерите печелят от наемите на заведения и сърф-училища на плажа, както и от платените чадър и шезлонги. От това лято обаче всеки концесионер трябва да остави 50% от плажа свободен за чадърите и хавлиите на всички почиващи, които не искат да плащат.
На малкия плаж в Лозенец това очевидно не е така. Концесионерът е отдал плажа под наем и там се появява местната атракция - белият бар, който това лято беше домакин на българската прима Лили Иванова и испанската група НОХА. Част от белия бар трябва да бъде премахнат, защото е построена незаконно.
"Той има одобрена схема, но, когато го е строил, го е разширил. Точно за това го хванахме", коментира Петко Арнаудов, кмет на община Царево.
Засега уговорката е собственикът на бара да събори незаконното сам.
На въпрос какво ще стане, ако собственикът не го премахне сам, Арнаудов отговори така: "Ако той не си го премахне, ще използваме със сила ще го премахнем". Тогава обаче от кметството ще трябва да си търсят парите по разходите за това по съдебен път.
Според туристите, които отсядат на бара, за да отидат на плаж, това не е единственото нарушение.
Плажуващите дори получават касовите си бележки със закъснение - когато плащат своите чадъри. Това е един от сигурните начини за криене на оборот.
Един от плажовете, който все още не е докоснат от строителството и масовия туризъм, е този на Аркутино. Там всеки може да отиде пеша, но, ако иска да го направи с кола, трябва да плати 4 лева на бариерата на влизане.
Концесионерът там е "Главболгарстрой". Земите са частни, включитено и пътят, по който се стига до плажа на Аркутино.
"Такса се взима 4 лв. паркинг на желаещите да паркират на нашия имот. Паркингът е охраняем", каза Светослав Любомиров, изп. директор на "ГБС-Инвест".
Който не иска да плаща 4 лв., може да остави колата си на паркинга преди бариерата.
За да не се минава през частен имот и, за да се спестят 4-те лева на туриста с кола, община Приморско би трябвало да изгради общински път. Това обаче е невъзможно, защото частният имот на "Главболгарстрой" е заобиколен от други частни имоти и от резерват Ропотамо.