Десетки масивни сгради в Хасково са застрашени от събаряне. Незаконното строителство е на път да скара собствениците на имоти, които взаимно се съдят и сами си заграждат терените. Така се стига до парадкоса, че в някои парцели дори не може да се влезе. В същото време община Хасково вместо да въведе ред, взема решения, които допълнително настройват местните един срещу друг.

Репортажът на Мария Георгиева разкрива една тъжна и пълна с неуредици картина: 

В хасковския квартал Хисаря може би всяка десета къща е незаконна. Тук непрекъснато се купуват парцели и се строи.

"Събрахме малко парички и рекохме да направим, понеже в паянтова къща живеем, законна къща да направим", споделя с огорчение Мелия Раиф.

Заради административните ограничения на остарелия градоустройствен план, построеното тук не може да бъде узаконено, ако е по-голямо от 80 квадратни метра и сградите нямат отстояние от три метра една от друга.

В тази връзка Кремена Цонева, главен архитект на община Хасково, казва: "В конкретната ситуация се касае за така нареченото временно строителство, което е предвидено в Закона за устройство на териториите." Въпреки ограничителния режим, строителството на големи къщи тук продължава и в момента, и то със знанието на общината. И понеже до повечето имоти път няма, хората сами си решават кой от къде да мине.

"Ние се разбираме с комшиите. Тя ми отвори отпред мястото, да мога да минавам", разказва Ангел Чакалов.

Междусъседско разбирателство обаче не винаги съществува. В много от случаите хората взаимно си правят номера и си запушват местата.

"Ние сме стегнати тук като менгеме. Не можем да се отворим. Те така ни стегнаха от четирите края, че не можем да мръднем", изказва възмущението си Гемалдин Раифов. За семейството на този човек, пътят до имота е пътека широка 40 сантиметра.

Проверка на общината показала, че щом има пътека, дори и тя да не е проходима, проблем няма. "В протокола пише, че пътеката е проходима. Отворена е, проходима, обаче не може да се минава", споделя възмущението си Нуршен Сюлейманова.   

Ако един ден общината реши да приложи градоустройствения план за този квартал, през къщите ще минава улица. "Ако започне реализирането на тази улица, тогава този строеж трябва да бъде премахнат", заявява още главният архитект на общината Кремена Цонева.

За разрушеното строителство хората няма да получат обезщетение, тъй като имотите им са незаконни. В същото време за всеки незаконен обект, общината събира данъци. За това и хората тук питат - щом плащат, защо да събарят?

"Ха сега де, ще си махам моята постройка. Аз 50 - 70 години съм плащал за нея, сега ще я махна, за твоя кеф", оплаква се още Ангел Чакалов.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето