В последните дни се заформят дискусии относно процедурата по кандидатстване за българско гражданство. Над 60 000 молби чакат за одобрение. Как се живее без гражданство – това провериха Диляна Димитрова и операторът Серафим Серафимов.
Без гражданство, без документи, без самоличност... Хора фантоми в 21-ви век все още съществуват. Отвъд документите или липсата на документи, се крият съдби. И те не са леки.
Невин e на 15 години, от Попово. Родена е в България, майка й е рускиня. В акта й за раждане бащата не фигурира. Но тя има баща и той дори е български гражданин. Преди седем години майката изоставя Невин и заминава за Гърция. Преди година бащата отива да работи в Германия. Днес за детето се грижи дядото - Шакир Мехмедов.
"В Закрила на детето последния път, като ходих там записах баба ми и дядо ми като настойници", обяснява Невин Фeдоровна.
Тя няма документи за самоличност. Няма и гражданство. В акта й за раждане пише, че е рускиня, но според документацията на Руското посолство не е. Шакир няма право да пусне документи с които внучка му да получи българско гражданство. Такъв е законът.
"Аз искам моето момиче да има българско гражданство. Тези деца са родени тука, изучени са тука, пораснали са тука и да нямат българско гражданство", казва дядото на Невин, Шакир Мехмедов.
По-голямата сестра на Невин - Галя също е родена в България преди 21 години. И също като сестра си е записана като руска гражданка, но не е такава. Момичетата са от различни бащи. Бабата на Галя е била българка и това е единствения повод момичето да иска българско гражданство по произход. Едва преди месец е получила право на постоянно пребиваване в България. Преди това, според закона не е трябвало да бъде тук. Била е фантом.
"Даже ме бяха заплашили от ДАНС, че ще ме изгонят от страната, ама то няма къде да ме изгонят", казва Галина Лисовец.
Държавната такса за временно пребиваване е 200 лева и се плаща на всеки шест месеца. За право на постоянен престой Галя трябва да даде 1000 лева. В същото време досега не е имала право да работи, а е трябвало да гарантира, че има доход и подслон. За да може да кандидатства за гражданство по обща натурализация, Галя трябва да изчака пет години, въпреки, че до сега е чакала 21.
Толкова години е в България и Светлана от Троян. Днес тя е на 27. Никакъв документ не сочи, че съществува. Само в задграничния паспорт на майка й - рускиня, пише, че е влязла у нас заедно с нея преди 22 години.
"Е нормално ли е 21-ви век, в правова държава аз да остана без гражданство? Кой остава без гражданство - бежанци... много ми е обидно", признава Светлана Лущенко.
В същата ситуация е и сестрата на Светлана. Преди три години Димитрина се запознава с приятеля си. Не може да приеме предложението му за брак, защото няма документи и съответно - няма право да се омъжи. Димитрина забременява и ражда. Днес дъщеричката й - Марина е на година и четири месеца. Свекърът й, бивш полицай, се нагърбва да оправи документите на Димитрина. Оказва се, макар всички в областта да го познават, че и той е безсилен пред Закона за българско гражданство.
"Тя е живяла в България, дори има институции, които не могат да ми кажат какво трябва да направя", казва Марин Кючуков.
Вицепрезидентът на Република България е този, който се подписва под указите за гражданство. Запознахме г-н Ангел Марин със съдбите на тези четири момичета.
"Тези случи трябва да бъдат решени и ще бъдат решени. Законите със своите алинеи не могат да обхванат всички житейски случаи. Животът е много по-разнообразен, отколкото и най-подробния и най-блестящия закон. Ами ако ние така разсъждаваме - законът не позволява, законът няма такава клауза, ами те цял живот ли ще живеят така - без легитимност и без гражданство?", каза вицепрезидентът.
Пътят за кандидатстване за българско гражданство е дълъг и тежък. Фантоми като Невин, Галя, Светлана и Димитрина не могат да отговорят още на първото изискване - да са пребивавали постоянно в България поне пет години. Всъщност те са живели у нас много повече, само че по закон нямат право да го докажат.
Поискахме коментар от Министерство на правосъдието. Получихме отказ от ресорния заместник-министър г-жа Жанета Петрова. Препратиха ни към Дирекцията по българско гражданство, откъдето получихме писмен отговор. В него трябваше да прочетем решения по казусите на Невин, Галя, Светлана и Димитрина. Това, което прочетохме звучеше повече като присъди.
Относно Невин: Ако по някакви причини не се осъществи процедурата по припознаване от биологичния баща, то тогава остава по-трудният вариант - придобиване на българско гражданство по обща натурализация. За това се изисква лицето, което кандидатства да има навършени 18 години и да има наличие на пет години разрешено постоянно пребиваване.
Ако Галя не може да представи документи за българския произход на баба си, за нея остава възможността да кандидатства по обща натурализация. Съгласно чл.12, т.3 от закона се изисква, преди не по-малко от пет години към датата на подаване на молбата, лицето да е получило разрешение за постоянно пребиваване.
По отношение на Димитрина - тя има основателни причини да подаде до председателя на Съвета по гражданството молба за ускоряване на процедурата на основание чл.8 от Правилника за дейността на Съвета по гражданството.
Светлана трябва да урежда статута си на пребиваване в България като лице без гражданство. Компетентният орган по отношение статута на пребиваване на чужденци на територията на страната е МВР.