"Тази сутрин" излъчи репортаж за хижите на Рила, както и за масовата инвазия от туристи и боклуци около седемте рилски езера..

Месец, след като е открит лифта в Рила и точно в разгара на туристическия сезон 50 - тина планинари тръгват пеша от хижа Алеко към Седемте езера. Целта на 100 - километровият поход е да се пропагандира ходенето в планината пеша. Вид протест срещу комерсиализацията на Рила.

Докато групата на сдружението "Граждани за Рила" се катери из баирите на Витоша, Верила и Рила, пред хижа "Пионерска" в Рила има ... задръстване. След откриването на лифта от хижа "Пионерска" до хижа "Рилски езера", планината вече не е същата. Да се ходи на седемте езера вече е модерно, а върху горските пътеки са паркирани повече коли и джипове, отколкото пред нощните заведения в центъра на София.

Хижа "Пионерска" се намира на 14 км. от Сапарева баня. Тя е по средата между града и езерата. От тук тръгва лифта. Между Сапарева баня и началото на лифта няма транспорт. Затова повечето туристи идват до тук с коли. Километър преди хижата и няколкостотин метра след нея всичко е паркинг. Колите спират върху пешеходния маршрут за седемте рилски езера. За паркинг върху пътеката или в тревата се плаща 5 лв. такса на община "Сапарева баня". 10 лв. в едната посока или 15 лв. в двете струва лифтът до 7-те езера. При хубаво време се чака на опашка поне час.

Ето какво казват туристите: "Много отвисоко започва лифтът. Той трябва да започва от селището, което е долу. От Сапарева баня. Така ще сме по-защитени, защото колите, които виждате на паркинга, много повече замърсяват от самия лифт".

"Плюсове без минуси не може. Няма начин да бъде. В момента, в който се качват повече хора, замърсяването е повече, не е същото както преди. Едното без другото не може. Даже е по-лошо, сега в центъра на София има по-малко хора отколкото тук".

Туристите, които избират да ходят пеша, не намират пълно спокойствие дори по пътеките след лифта. Въпреки че е забранено, покрай пешеходците фучат джипове. Повечето туристи се качват на езерата с лифта и до вечерта се връщат, без да преспиват.

Една от причините за това е лошото състояние на хижите. Хижа "Пионерска" например, предлага нощувки срещу 10 лв. на човек в тройна стая, която не е освежавана поне от десетилетие. Топла вода и баня няма. По-добро е състоянието на хижа "Ловна". Там има топла вода, но състоянието на стаите е подобно.

"Хижите не работят в единна система, както е било. Около половината са дадени под аренда, другата половина се стопанисват от частници. Някои ги разработват много добре, други са много западнали. Човек трябва да ги познава много добре, защото има западнали хижи", споделя турист, запознат с условията там.

Единствената основно ремонтирана хижа в района е "Рилски езера". Точно там, където стига лифтът. Тук има всички необходими удобства и уют за отсядане. Цените са от 15 лв. в обща стая, до 40 лв. на човек в двойна стая с телевизор и баня.

Хижа "Седемте езера" се намира на вероятно най-красивото място в района - точно до езерото "Окото". Самата хижа обаче е неуютна, а рядко се намира някой да каже добра дума за обслужването. Въпреки това на седемте рилски езера през сезона е изключително трудно да се намери място.

"Една хижа не трябва да е луксозна, достатъчно е да бъде чисто, човек да се посреща добре и да има топъл чай. Това не се предлага навсякъде."

Вариант за отсядане около хижа "Седемте езера" е и палатката. Няма да сте сами, защото около езерото "Окото" е изникнал цял град от палатки.

След пускането на лифта, екзотиката, тишината и чистотата около седемте рилски езера са си отишли. До тук вече може да се стигне без да изминеш и един километър пеша. Кола, лифт, а после конче за разходката около езерата.

Само месец след инвазията на новите туристи тук вече има фас на всяка крачка. Предствителите на бялото братство чистят планината, но вече не смогват да съберат боклука на гражданите.

72-годишният Иван Владимиров е член на българския туристически съюз от 1953 година. Въпреки възрастта си не използва лифта. Никога през живота си не е виждал толкова хора в планината.

"Това вече е култура на туризма. Това вече не е туризъм" , разказва с огорчение той. "Това е едно любопитство. 70 на сто от хората са дошли с лифта, защото някой им е казал, че рилските езера са светиня, че едва ли не там ще получат такава сила, че на другия ден ще бъдат жизнени...страшна работа...., а то в основата си е чистото ходене.

А ако слезем долу на лифта, ще видим, че той си изтръсква пепелника от колата направо на лифта. Какво да направим - това е. Няма да ги стигнем американците и швейцарците, защото те си имат торбичка и си пазят. Най-важното - си пазят", споделя Иван, след което се навежда и вдига фас от тревата с думите:

"Е това не трябва да се случва тук - да хвърляме фасове по планината. Е това не трябва. Това трябва да си го вземем в раницата и да си го занесем долу."

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето