Кризата и свръхзастрояването поизпразни Черноморието от български туристи. Това отчитат от туристическия бранш. Морето, разбира се, не е единствената алтернатива за почивка. Стоян Георгиев разказва какви са условията и цените за летуване в Троянския и Тетевенския Балкан.
Разстоянието от Априлци до Тетевен, в северното подножие на Стара планина се развива като пояс от курорти, които са си взели поука от свръхзастрояването по морето.
Вероятно затова от Тетевен през Рибарица и Шипково, та чак до Априлци и селата около Троян, се радват на добра посещаемост в сезона на кризата. Местата за отсядане тук предимно цели къщи с барбекюта, които специално са оборудвани за даване под наем или малки хотели, които също се вписват в селския балкански пейзаж. Цените са доста изгодни.
"В някои вили за гости цената е около 15 лева, а в някои и до 10 лева. Има хотели, които предлагат около 20 лева. Има и по-високи цени, тоест има ниша за хора с всички възможности", смята Стоян Василев, предприемач.
"Имаме вила за 80 лева, при договаряне може да се вземе и за 60 лева. Тя е 8-местна и един диван, който се разтяга. 10-11 човека може да събере, Тоест ако са компания, под 10 лева им излиза. А разполагат с невероятен двор, със зеленина, с контакт с реката, вътре има и барбекю", обсянява той.
Цените в ресторантите тук са по-ниски отколкото в центъра в София. Лов, Риболов, колоездене, сафарита с военни джипове в Балкана, плуване в басейните или просто хапване и пийване около барбекюто в къщата. Това са основните занимания на туристите.
В района има туристичеки рибарници, предназначени за по-мързеливи или напълно непросветени рибари. Предлагат се въдици под наем, стръв и дори обучение.
"Идват, да и ние ги обучаваме. Особено децата. Правим едно обучение. Нарича се спортен риболов, заплаща се една такса от 5 лева, ако нямат собствена пръчка давам пръчка под наем. Шаран , пъстърва, бяла риба и щука се заплащат, каракудата е безплатна", обяснява Петко Ивановски, управител на рибарник.
Според местните много хора от София предпочитат Балкана, заради мегаломанията по морето. Тук са се спасили от презастрояването.
И тази туристическа дестинация има своите проблеми
Най-сериозният е инфраструктурата. По маршрута от Ябланица през Рибарица до Троян преминават много колоездачи и пешеходци, които са принудени да ходят по-тясното платно.
По пътя от Рибарица към Троян, минаваме през Шипково. Един уникален курорт с още по-уникален и лечебен минерален басейн. Туризмът в Шипково съществува благодарение на топлите минерални води и въпреки отношението на държавата към курорта.
Басейнът, собственост на Министерство на здравеопазването, както и цялата инфраструктура са в мизерно състояние. Държавата взема 10 хиляди лева на месец наем за басейна. За поддръжката му през тази година са отпуснати 200 лева. Държавата е отредила Шипковски минерални бани, намиращи се в северна България да се администрират от гр. Баня, Карловско.
"Баня Карловско през годините се развива много добре. Предполагам, че е за сметка на нашия курорт. При положение, че са отпуснати 200 лева за поддръжка на една внушителна сградна база, направете си сметка", отбелязва Нено Костовски, кмет на Шипково.
Въпреки лошата грижа от страна на държавата басейнът в Шипково продължава да привлича хора, а цените нямат конкуренция. Тук може да се наеме стая дори за 6-7 лева на вечер.
На 100-150 километра от София тези места освен за дълга почивка, стават все по-популярни за почивки в рамките на уикенда.