Какви са последиците за кожата и за здравето от татуировките и как може да се махне рисунка от кожата? Ето какво казват лекарите.
Перманентните татуировки не са вредни, потвърждават както дерматолозите, така и хирурзите. Тези два вида специалисти най-често се сблъскват с пациентския въпрос: Как да премахна татуировката си?
"Най-негативното на постоянните татуировки, според мен, е, че те са постоянни. Разбира се, има и други проблемни страни по отношение на татуировките - инфекции, бактериални, може да се внесе и инфекция от сифилис, спин, но това е разбира се много рядко", обяснява д-р Ася Николова от Университетска клиника по дерматология и венерология.
Перманентна татуировка никога не може да бъде премахната. Дори и да се отстрани частта от кожата, върху която е рисунката, белезите ще останат вечен спомен, казват лекарите.
Относно това дали татуировката може да бъде премахната с лека ръка, въобще не е така. Това не е дреха, която можем да променим, това не е грим, който можем да променим, това е нещо направено за цял живот, категоричен е д-р Николай Георгиев, пластичен хирург.
Няма съвременен апарат, който да премахва напълно тези татуировки. Ако се прeмахнат, някои части могат да станат по-бледи, но те няма да премахнат напълно татуировката, допълва д-р Ася Николова.
Вариантите да се премахне татуировка са три - операция, третиране с лазер или татуиране наново - с цвят на пигмента като този на кожата. И трите са болезнени, дълги и неприятни като процедура. И след трите остават белези или рисунката продължава да личи.
Много хора знаят за тази неприятна особеност на перманентните татуировки. За това прибягват към временни. Те обаче също не са безопасни, твърдят специалистите.
"Временните татуировки е известно, че се правят с къна. Обаче за да бъде тъмна татуировката, се прибавя един ингардиент - парафланиен диамин. Тази съставка именно води до алергични реакции", обяснява д-р Николова.
Така, една временна татуировка може да доведе след себе си трайна алергия към всички неща, които съдържа химикала за рисунката. Не може предварително да тествате кожата си за алергии, но в последните години е въпросното вещество е един от най-често срещаните алергени в света. Изненадващо за лекарите е, че родителите разрешават на децата си именно временни татуировки, смятайки, че така избягват неприятните последици.
"И е хубаво татуировка да може да правиш на възраст, на която все пак си в състояние да взимаш сериозни решения. Несериозно е да се разреши на едно 12-, 14-, 16-годишно момиче или момче, само защото е разглезено да му се разреши да си направи татуировка", коментира д-р Николай Георгиев.
Дали да нарисуваш тялото си, или не и какво ще кажеш с избраната рисунка на околните, разбира се, е въпрос на личен избор и индивидуално усещане за естетика. Помислете добре обаче сигурни ли сте, че вкусът ви няма да се промени никога. Чуй мнението на психолог.