Жителите на село Люляково са готови на гражданско неподчинение, ако бъде спрян проектът за пречиствателна станция в селото. Те са притеснени заради заканите на новото правителство, че ще преразгледат проектите с неправомерно отпуснати средства от Министерство на околната среда и водите.
Проблемът с недостига на питейна вода в руенското село Люляково съществува повече от 50 години. Населеното място се захранва с вода от местен водоизточник, който обаче бързо се изчерпва.
"Взимаме вода и от помпена станция в село Съединение, но водата я делим три села и тя е крайно недостатъчна за захранване на с. Люляково", казва Добрин Стоянов, кмет на село Люляково.
Жителите на село Люляково чакат години проблемът им с водата да бъде решен. Често остават без вода - особено през летните месеци. Не могат да ползват бойлери и перални заради слабото налягане. Положението става нетърпимо особено през големите горещини.
Ето какво споделиха те пред камерата на bTV:
- Лятно време в тия 40-градусови жеги да се прибереш от работа и няма с какво да си измиеш детето.
- Пералнята не съм я пускала не знам от кога.
- С бидони, кофи , туби - така се оправяме.
Люляково е най-голямото село в Бургаска област. Разпростира се на площ от 3 хил.дка. В него живеят близо 2000 души. Според кметът на селото Добрин Стоянов проектът е изключително важен и той трябва да се реализира.
"Ако някой може да направи проекта не за 40, а за 4 млн. да заповяда при нас, да го направи. Ние люляковци не сме ангажирани с бюджета на проекта, ние искаме да имаме вода. Искаме този проект да се реализира, за да задоволим селото с питейна вода, което е най-голямата ни болка", обяснява той.
От кметството предлагат да се ангажират независими външни наблюдатели, които да следят всеки един от етапите на проекта и неговата реализация.
Вижте разговор с Ивелина Василева, зам.министър по околната среда и водите, относно мерките срещу източването на средства по еврофондовете.