60-годишен английски пенсионер е най-възрастният българист в Международния летен семинар по български език и култура. Той се провежда за 32-и път във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий". Тази година освен чуждестранният гост, има още над сто участника. Семинарът е не само академично средище, но и мястото, където преди години са се запознали мъж от Тайван и жена от Полша, които днес са семейство.
Многото приятели, които има в България, водят Болтън Елвис на семинара. 60-годишният пенсионер от Великобритания не знае езика ни и точно идеята да го научи го е довела във Велико Търново.
„И когато видях във Фейсбук, че имат различна азбука и тогава ми стана още по-интересно", обяснява Болтън Елвис.
Преди години, да научат български, тук идват и Наталия от Полша и Цай Минг Ши от Тайван. Днес отново са тук, но вече като семейство с 2-годишна дъщеря. Казват, че винаги ще идват на семинарите във Велико Търново, защото това е люлката на тяхната любов.
- На какъв език си говорите двамата?
- На английски, обикновено на английски.
- А на български?
- Малко. Има няколко думички, които той много обича и много често ми повтаря.
- Кои са те?
- Разбира се, довиждане, няма нищо, много хубаво, смее се Наталия.
- А откъде този интерес към нашия език?
- Защото никой не знае български в Тайван, обяснява Цай Минг Ши.
Участниците в семинара идват тук с идеята да съчетаят приятното с полезното. Входящият тест, който определя нивото на владеене на българския език е задължителен. Божана Касаповска от Македония полага този изпит за първи път.
„Да, значи я го разбирам болгарският язик. Винаги съм читала българска литература и съм я разбирала. Значи само все още не знам да вратам, и юда со текно време се нада ке отпущам и се пробам и булгарския да сборувам", казва тя.
Семинарът се провежда всяка година. В 32-рото му издание участниците са от 40 държави. Идеята е обучаващите се да възприемат тънкостите на българските език и култура по нетрадиционен, разчупен метод.
„Преди повече сядаме, пеем си, говорим си, нали... А сега, аз влизам там в 10 часа и те си пишат домашните. Казват ми, Иван ела тука да помагаш, казват ми това как става, това как става, защо това е така, което в началото ме изненада приятно, но вече свикнах с този факт и те наистина идват тук да учат", признава Иван Лазаров, сътрудник на Международния летен семинар по български език и култура.
Езиковият курс и лекциите по история и културните мероприятия ще продължат три седмици. За първа година обаче последните дни от семинара участниците ще прекарат край морето.