Конкурс за избор на туроператори, който да снабдяват Народното събрание и Външно министерство със самолетни билети е обявен дни преди края на мандата на вече бившето правителство. Условията на конкурса накараха някои от кандидатите сериозно да се усъмнят, че правилата са измислени за вече избран победител. Останалото вижте в репортажа на Стоян Георгиев.

Шест български туристически агенции купуват документация, за да се състезават в обществени поръчки, обявени от Министерството на външните работи и от Народното събрание. Поръчките са за осигуряване на самолетни билети и хотелско настаняване в чужбина съответно за депутатите и за дипломатите от Министерство на външните работи.

Офертите за поръчката се отварят на 7 юли. Броени дни преди края на мандата на вече бившата власт. Компанията, която спечели, ще продава билети на българските дипломати и депутати за следващите 2 години.

Гриша Костов е изпълнителен директор на една от компаниите, които купуват документи за участие. Фирмата му е сред лидерите в бранша, но Костов установява, че не отговаря на условията.

"Тези несъществени изисквания са избрани така, че почти никой да не може да отговаря на условията. Да се отсее само един участник, който да мине във втория кръг", коментира той.

Един от регламентите в конкурса, които смущават Костов е фирмата да има два офиса в София, като единия от тях да е на аерогарата.

"Първото, което е, че туроператорите по природа нямат офиси на аерогара София. Това не е ж.п. гара. Покупката на билета се прави предварително - или по интернет или чрез резервация . В случая проверихме и разбрахме, че фирмата, която ще спечели има такова офисче", заявява Костов.

Дори някой кандидат да реши да наеме офис на летището, това няма да му помогне в конкурса, защото има условие офисът да е отворен миналата година.

Като регламент за участие е нужна и застраховка, която според Гриша Костов е с необичайно високо покритие.

"Тоест това е една уловка направена със задна дата. Направена е за фирмата, която е знаела да си направи такава  застраховка към 1 април, за да изхвърли всички останали кандидати в конкурса", обяснява той.

Всяка фирма би могла да си направи такава застраховка за риск от неплащане, защото струва едва около 500 евро. Условията на държавната поръчка обаче казват, че застраховката трябва да е направена преди 1 април.

Така фирмата на Гриша Костов се отказва от участие.

От външно министерство пък отказаха да обяснят каква е логиката на условията в конкурса. Мотивът на чиновниците е, че в момента тече 10-дневен срок за обжалване.

До конкурса са допуснати две от шестте фирми. Там се прави оценяване според определени критерии.

"Може ли първият и вторият критерии да са опит при изпълнение на договори по обществени поръчки. Ами те фирмите, които обслужват обществени поръчки са три-четири. Та са били близки до правителството в предходните години. Те са 3-4 и се знаят", казва Костов

"Всичките останали критерии са субективни критерии. Което означава, че ние дори да предложим на външно да пътува безплатно с нас една година, ние пак не можем да спечелим конкурса", допълва той.

От асоциацията на туроператорите се обявиха за нови промени в Закона за обществените поръчки. Те държат при писането на условията за участие да присъства независим експерт, а не само чиновници, както е до сега.

"Смятаме, че наистина не е в силите на възложителя да прецени експертно какви трябва да бъдат критериите - да създадем количествените фактори за оценка на едно конкурсно предложение", коментира Мая Филипова, изп.секретар на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА).

Припомняме ви, че социалния министър Емилия Масларова преди няколко месеца плати 17 хиляди лева от джоба на данъкоплатците за един единствен самолетен билет до Южна Корея.

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето