Разрушения на инфраструктурата в централната част на Родопите са за 1 млн. лв. Пет села са най-силно пострадали, сред тях е и Момчиловци. Реколтата там е напълно унищожена. Нито педя от земята не е застрахована. Местните производители имат логично, макар и горчиво, обяснение за това.

Никой от институциите не е отишъл на място, за да види реално щетите. Екип на bTV първи стъпва там след бедствието.

"Трудно е, ще се обърна към държавата, особено за реколтата - заяви кметът на община Смолян Дора Янкова. - Обадиха се днес от Министерството на извънредните ситуации (МИС), че имат желание да подкрепят хората с пакети храна, но това нищо не е , това е нещо малко, като жест. Имаше години, в които социалното министерство, по определени критерии, подпомагаше населението. Сега също е необходимо и Народното събрание трябва да се заеме с това, с онези закони, които защитават преди всичко хората".

Хората помнят пороя от 2005 г.,

когато преляха реки и къщите им бяха наводнени. Разликата този път е в напълно унищожената реколта.

"Природните стихии никой не ги поръчва, но сме свидетели, че се случват. Сега това чудо, което преживяхме, не бих си го обяснил с никакви примери, човек трябва да го преживее - разказва Петър Величков, председател на районната кооперация за семепроизводство. - Ние от държавата не очакваме нещо. Опитахме се да застраховаме площите, правили сме го. Сега не е застрахована, защото бюрокрацията е толкова сложна, толкова недостойна от тези институции застрахователите, че не си струва човек да застрахова площи. По-големите площи ни задължаваха да ги застраховаме, но от много тичане и разправии, в крайна сметка аз

от застраховането, което съм правил съм взел 5,60 лв.

Няма смисъл – от три години никой не застрахова. Просто си даваме парите и няма полза. За хората разходът на декар е от порядъка на 600 лв., а на по-едрите – от 900 до 1000 лв. на декар".

"Разходът ни е около 1000 лв. на декар, чистата ни печалба е около 150 лв.", допълва го Илия Канев, фермер.

В средата на 2007 г. към МИС беше създаден Център за аерокосмическо наблюдение. Неговата цел е да извършва наблюдения на територията на цялата страна от космоса и да дава ранни сигнали при риска от природни бедствия.