Десетки къщи във вилната зона край варненското село Близнаци са без вода и път заради заменка на имот. Съществуващият път попада в заменената територия, която има нов собственик. Според картата на земята обаче, път там няма.
През 2004 г. тогавашният министър на земеделието заменя 14 декара във вилната зона на село Близнаци във варненската община Аврен срещу земи в шуменското село Венец. В заменения имот попада част от пътя към 62 вили.
"Това е единственият път с трайна настилка, който свързва вилната зона с главния път Варна - Бургас. Друг път, при лоши атмосферни условия, път нямаме. При най-малкото объркване на времето, ние оставаме блокирани - фактически долу оставаме в един капан", казва Стоян Стойчев, един от потърпевшите.
Новият собственик Васил Василев отказва съседите да минават през мястото му и е в правото си, защото то е частна собственост. По този път обаче хората стигали до единствения източник на питейна вода”,
Сега десетки възрастни жени и мъже обикалят около километър повече по черен път, за да стигнат до природното богатство.
"Самичка нося вода да поливам домати, пиперче. Защото как се издържа с една пенсийка, целогодишно тук живея. Хубаво, че съседите ми някой път взимат по една две тубички вода, съжаляват ме и ми носят", споделя Вяра Лангурева.
"Ама много ми е трудно вече, не съм млада. Замислям се - да отида ли за водичка, да не отида ли - айде по-малко ще пия", добавя Марийка Костова.
В границите на имота попада и резервоар. Водата от него доскоро се е ползвала за поливане.
"Гледаме си, ние сме пенсионери хора. Гледаме си по малко зеленчук. Той ни спря водата - просто този резервоар запуши тръбопровода надолу и оттам три месеца повече вода не стъпва", разказва още Стоян Стойчев.
Кметът на Аврен издал заповед, даваща право на хората да ползват водата и пътя. Варненският районен съд я отменил.
"Връща го за ново произнасяне по реда на член 192, а по този член 192 аз няма как да определям да минават по този път хората", обяснява Красимир Тодоров, кмет на община Аврен. Допълва, че все още не може да разбере кой има това право.
От общината обясняват, че кметът не може да осигури друг път, защото земите са земеделски, извън регулация и компетентният орган е Министерството на земеделието. Освен това се оказва, че в картата на възстановената собственост, с която е направена заменката - не фигурират нито пътят, нито резервоарът.
"Единственият начин е сега с г-н Василев да разговаряме, да му предложим част от терена, който е негова собственост. Може би ще бъде не повече от декар и половина, да му предоставим друг в същия район, за да могат хората да ползват въпросните изворни води", допълва Тодоров.
Екипът ни разговаря с г-н Василев, но той отказа да бъде заснет в рамките на този репортаж.
"Заменена е земята, той си е собственик. Може би си е в правата, но ние трябва да имаме достъп до нашите места", добавя Стойчев.
И докато институциите намерят изход, хората всеки ден минават по обиколния маршрут. Освен от дъжд, собствениците на къщи се притесняват, че в спешни случаи при тях не могат да стигнат екипи - нито Бърза помощ, нито пожарна, нито полиция.
"Идва пожарната и хората вървят пеша, после не знаят дали ще може да се върнат после с пълна, ако няма нищо", споделя Ганчо Ганчев.
Живеещите във вилната зона на Близнаци недоумяват защо е възможно през 21-ви век да са без път, без питейна вода и вода за поливане.
"Връщаме се в първобитните времена. Просто не знам накъде сме тръгнали", казва Ганчев.
Спортните събития от деня