Болниците отново отбелязват бум на ухапани от кучета. Според статистиката, по-агресивни към хората са домашните любимци, пуснати на свобода или търпящи лошо отношение от стопаните си. Дни след като възрастна жена бе зверски нахапана в столичния квартал "Панчарево" и лежи с опасност за живота в Окръжна болница, наш екип провери каква е съдбата на кучетата-убийци, когато попаднат в изолатора.
Три дворни кучета в неделя почти разкъсаха 70-годишна жена. Лекарите все още не дават гаранция за живота й. Малко след кървавата драма полицията сигнализира "Екоравновесие" да прибере животните.
"За съжаление повечето от сериозните инциденти стават с домашни кучета, наистина. Сега те ще останат тук до момента, в който не приключи следствието и не си дадат становището, както полицията, така и ветеринарните власти", обяснява Радостина Захариева.
Когато съдът се произнесе кое от трите е кучето-убиец, то ще бъде приспано с инжекция, а другите ще останат в приюта в Сеславци, докато им намерят кандидат-осиновители.
"Няма да ги върна на собственика, защото той не се е грижил добре за тях. И е допуснал произшествие, като това в случая. - Случвало ли се е да умъртвявате домашни кучета тук? - Не, на този етап не се е случвало. Не ги прибираме тука. Самата регистрация на домашните кучета още не е сведена до такава степен, всичко опира до съвестта на собствениците", казва Петър Петров.
На евтаназия в изолатора се подлагат само доказано агресивните и неизлечимо болните кучета. За миналата година в София са заловени пет хиляди безстопанствени животни, от които 600 са приспани завинаги. Останалите са маркирани, кастрирани, и върнати обратно на местата, откъдето са взети.
"Безобидни ли са след това, като ги върнете? -Не, не бих казал, че са безобидни. Все пак то е куче, но с направата на една кастрация се успокоява до известна степен...ако бъде агресивно, прибираме го и окончателно вече", обясни още Петър.
Екипът ни видя и операционните маси за кастрация и къде се поставя маркировката на заловените кучета.
"Виждате мастиленото петно от самата маркировка. Реже се ухото В-образно и се слага татуировъчен номер, за да може да се контролират животните", изясни Радостина.
Ежедневно през масите минават по 15-20 упоени кучета.
"Последния мониторинг, който направихме на популацията, беше през март-април тази година. Отчита се значително намаляване броя на кучетата, около 23 % по-малко са животните по софийските улици. В момента са около осем хиляди и 600 в София".
През 2011г. изтича срокът на програмата за справяне с вечния проблем с бездомните кучета, особено в крайните квартали и районите със занемарени строежи. От "Екоравновесие" твърдят, че към момента 75 % от популацията е овладяна. Обещават, че с откриването на нови приемници, до две години броят им ще бъде сведен до минимум.