Масово строителство на брега на язовир. Повечето имоти на метри от водата на язовир Цонево са на местни големци. Според следствието, има основание за образуване на дело за организирана престъпна група, в която влизат кмет, нотариус и адвокат. Може ли всеки желаещ да си построи къщичка на брега или мястото е за „избрани"?

Село Дебелец е било заличено през 1967 година, за да се построи язовирът

Жителите са обезщетени от държавата с пари и земя другаде. Когато излизат законите за реституцията, през 1992 г. бившите дебелечани си искат имотите. Но Дебелец няма статут на населено място и земята не може да се реституира. Затова през 2007-ма е инициирана подписка, с искане Дебелец да стане село. 53 души заявяват, че постоянно живеят там и искат да си направят адресна регистрация.

„Някои са били подведени, казали са им, че ще получават дърва за огрев, на други казали, че ще благоустрояват Дебелец като стане село, общината ще се грижи повече за него. Други ги подмамили да се подпишат, като им обещали, че ще им възстановят имотите там”, каза Илияна Асенова, следовател.

Даже има някои, на които имотите са под нивото на язовира

но и те са подписани, след това има много хора, които са подписани от други хора, не са техни подписите, добави Васил Илиев, свидетел. Въз основа на подписката през 2007 г. статутът на селото е възстановен с указ на президента.

Започват да никнат строежи, а мястото е апетитно

Васил Илиев сигнализира институциите: „Първо ме предупредиха, че ако някои хора ги спрат да строят тук и стане нещо с имотите им, много хора ще пострадат, в това число и аз. И следващия път, когато заснемаха тук видеоматериал за Дебелец, с областния, запалиха ми лодката. Знак, че трябва да спра донякъде”, разказа Илиев.

Миналата година следовател Илияна Асенова започва разследване за съставяне на неистински документ - подписката.

4 години след събирането на подписите никой не живее постоянно там

Няма нито един човек, който да се е регистрирал. „ Има много нови построени къщи, къщи за гости, с цел туризъм, има обяви за продажба на имоти, и цената на квадратния метър е близка с тази във Варна... Мястото е атрактивно и с оглед на риболов, лов, природата е много красива там и установих, че там имат имоти все хора от елита на провадийския край”, каза Илиева.

Министерството на околната среда и водите определя Цонево за резервен източник за питейно-битово водоснабдяване и учредява санитарно-охранителна зона. В част от зоната се забранява или ограничава „създаването на нови и разширяването на съществуващи селищни територии за постоянно и сезонно ползване". Това гласят ограничения в наредба на екоминистерството.

В случая обаче те не важат за шепа хора - елита на властта в Провадия и Дългопол

Става дума за съдии, висши полицаи, нотариус, общинари, кметове. Щом не могат да се реституират, имотите тук се връщат чрез съда или с констативни нотариални актове по обстоятелствена проверка пред нотариус - общината казва, че имотът не е общинска или държавна собственост, а трима свидетели потвърждават, че лицето владее имота по давност.

Според следствието, има лъжливи показания, свидетелстват роднини на молителя или служители на общината. Обстоятелствена проверка ползва сватът на кмета на Дългопол.

„Той, когато се е сдобил с имот, не ми е бил сват, не мога да ви отговоря, може да го потърсите и да го попитате. Негово право е да препродава и да купува, няма ли право да купува и да продава”, каза кметът Дългопол Светльо Якимов. Сватът не пожела да се срещне с екипа на bTV.

Кметът играе чрез своя сват

Tова е. И кметът има правомощия по член 223 от ЗУТ във връзка с контрола по строителството, прави измененията в ПУП, което означава, че на картата на Дебелец се обособява с негова заповед даден имот”, каза следовател Асенова.  

„Тази къща тук е на юриста на общината, на Свилен Зайков и е част от парцела, който е помогнал да се възстанови на бивши собственици и явно това е било сделката между тях - да им върне имота, за да може да се сдобие с парцел”, каза свидетелят.

Според Свилен Зайков, юрист на община Дългопол, там има три парцела и единия парцел му е продаден. Не срещу това той да им върне тяхната собственост, твърди Зайков.

Според следователя обаче Зайков се е договарял с някои лица. „Примерно казва им „ако искаш място в Дебелец, ще ти изкараме нотариален акт на тебе, но ще изкараме и на мен, и след седмица този човек продава имота на Зайков”, каза Асенова.

„Аз обслужвам общината като адвокат от повече от 10 години... Почнаха да издават скици и аз съм извадил най-много нотариални актове за Дебелец, повече от десет. ... Мойта къща също е на метри от водата на язовира, на стотина метра е.... Защо, защото е атрактивно, гледката е хубава, искам да си направя вила на язовир”, каза обаче Свилен Зайков.