Продължава унищожаването на сградния фонд и природата на територията на бившите поделения. Безогледната сеч в района взема все по-застрашителни размери. Ромите, които крадяха железа и сякоха дървета имаха своето дежурно оправдание за действията си:
"Режа алуминий, железа, пари за хляб, имам две деца. Аз ако имам работа нямаше да съм тука за един -два лева цял ден да бачкам за един хляб".
В близкия до поделенията жилищен комплекс живеят бивши военни, работили преди години на Червен баир.
"Поделението беше перфектно. Сега го направиха просто да ти е бедна фантазията да гледаш - огромна загуба и щети за армията, това е, просто нямам думи", коментира Тодор Колев.
"Това е много лошо нещо, което хората са го градили с толкова труд и средства и сега им е болно. Особено тука има старшини, които са залесявали с тези борчета. Сега вече всичко е ограбено - огради, тухли, всичко се разграби. Всеки ден си минават от тука ромите с брадви, с дърветата, с железата, с чуковете… Забележка за тях няма", смята Иван Иванов.
В края на септември, с решение на Министерски съвет, военните имоти на Червен баир бяха прехвърлени на община Ямбол. Според кмета процедурата по прехвърлянето не е приключила.
"Все още не е наша собственост. Това, което успяваме е и от служба СПООР и от полицията и като действия сме го направили, но да се грижим за чужда собственост няма как. Не е прехвърлено изцяло да е наше и да носим отговорност, така че малко е висящо положението към момента", обясни кметът на Ямбол Георги Славов.
В условията на това висящо положение опустошаването на терена продължава. Докога? Никой не се ангажира да отговори.