България е на едно от първите места в Европа по разпространение на хепатит. Това показват последните данни на Националното сдружение за борба с хепатита. Репортерът Иван Георгиев и операторът Станислав Ангелов се срещнаха с откривателя на редкия вид Хепатит D.

Ето какво сподели световно известният учен Марио Ризeто за т.нар. "болест на мръсните ръце".

Годишно от хепатит в света умират 4 пъти повече хора, отколкото от СПИН. Изследователите различават два основни вида на болестта. Хепатит А и Е се пренасят чрез храната и са сравнително безобидни. Видовете В, С и D се пренасят от биологичните течности и могат да причинят цироза и рак на черния дроб. През 1977 година италианският професор Марио Ризето си извоюва място сред световните светила в областта на медицината след като открива вируса на хепатит D.

"Докато изследвахме черния дроб, открихме, че някои от пациентите с хепатит В имат допълнителна система от антитела. След това наблюдавахме заразени шимпанзета и открихме, че това е съвсем отделен вирус, който се нуждае от хепатит В, за да предизвика инфекция. В този смисъл, известният като вид D е много странна инфекция, защото е нещо като симбиоза между два вируса", отбеляза  проф. Ризето.

Малко хора знаят, че вирусът на хепатит А може да оцелее цели 10 месеца във вода. И докато личната хигиена е достатъчна за борбата с него, вирусът на хроничните видове хепатит В, С и D живее в кръвта, спермата, потта и дори сълзите на болните. Той може да се крие във всички битови предмети, които влизат в контакт с лигавицата - като четки за зъби и дори принадлежности за маникюр. Хепатит В е известен още и като "тихият убиец".

"При хепатит А и Е симптомите са очевидни - лигавицата и кожата се оцветяват в жълто. Единственият начин обаче да разбереш, че имаш хепатит В, е като изследваш кръвта си. Човек се чувства добре. 20-30 години може да не почувствате нищо, и изобщо да не разберете, че сте заразен. Но болестта постепенно уврежда черния дроб, докато не доведе до цироза и рак. Когато това се случи, болестта е очевидна, но вече е прекалено късно", продължава обяснението си професорът.

Чернодробната цироза, причинявана от хепатита, е осмата по ред причина за смърт сред хората. Най-добрият начин за превенция на болестта си остава ваксинацията. Все още обаче не съществува ваксина срещу смъртоносния хепатит С.

"Въпреки че знаем как да ограничим заболяването, възможностите ни за лечение все още са ограничени. За сега най-доброто лечение е трансплантация на черен дроб. Много е трудно, когато трябва да се лекува хепатит D, защото вирусът е изключително малък. Толкова е малък, че на практика няма какво да бъде атакувано. За съжаление лечението, което съществува към момента помага едва на около 20% от заболелите", заяви още проф. Ризето.   

Около половин милион са българите болни от невидимия хепатит В. Всеки 12-ти човек в света е заразен с хепатит B или C, без да знае за това.
 

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето