До 16 май на официално посещение у нас от Япония е принц Акишино, заедно с неговата съпруга. Поводът за визитата е 50-годишнината от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Япония. По повод юбилея са организирани и много културни мероприятия - концерти, танци, изложби и представления, Цялата програма можете да бъде следена на интернет страницата на японското посолство.

Принц Акишино е вторият син на императора, и вторият по ред за наследяване на трона след по-големия си брат принц Нарухито. Според японската конституция императорът е символ на държавата и единството на народа. Японската монархия е най-старата съхранена династия с непрекъснато родословие в света.

Станислава Трайкова се срещна с Принц Акишино. Ето какво сподели той:

За първи път ли член на японското императорско семейство е на посещение в България?
Всъщност това е първото посещение на принц и принцеса Акишино в Япония, но същевременно аз искам да напомня, че през 1979 г, на посещение в България в качеството си на престолонаследник и неговата съпруга бяха сегашните император и императрица.

Разкажете ни повече за значението за България на това посещение.
Надяваме се, че тези посещения ще отворят нова страница в традиционно добрите отношения между България и Япония и ще дадат нов тласък за тяхното развитие на още по-високо ниво в бъдеще.

Бизнес с Япония? Използвам случая, че наскоро изнасяхте лекция за партньорството в бъдеще между двете страни. Можете ли да ни кажете за сферите в които има потенциал за развитие на бизнес с Япония и как може да стане това?
Като потенциални области, където биха могли да се направят инвестиции това са сферата на производство на автомобилни части или производство на части за битовата електроника, но с оглед на финансовата икономическа криза за съжаление тези инвестиции ще се забавят и не може да се очаква да са големи по мащаб.

В краткосрочна перспектива, областта, която не е повлияна толкова силно от финансовата криза в глобален мащаб, това е сферата на околната среда. Още повече, че след като сега България е член на Европейския съюз тя има задължение до 2020 г, 16% от общото количество произведена енергия да бъде от възобновяеми енергийни източници. Тук по-конкретно можем да говорим за изграждане на вятърни и слънчеви електроцентрали. Намирам, че в тази сфера има потенциал за японски инвестиции в България.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето