Липсата на ранна стоматологична профилактика и неправилното хранене при децата е причина зъболекарите у нас да лекуват кариеси на тригодишни хлапета. Лошата хигиена и безконтролната употреба на минерална вода също са врагове на детските зъбки. Затова някои стоматолози у нас вече настояват за връщането на кабинети по училищата. Възможно ли е това и за чия сметка, провериха кореспонденти на bTV от Хасково.
Поддръжката на един стоматологичен кабинет на месец струва доста пари, с които българското училище не разполага. Този разход се оказва излишен и за държавата. Затова преди години кабинетите бяха закрити и отговорността за зъбите на децата стана задължение на родителите.
Споменът от звука на старите зъболекарски машинки и днес стряска повечето от родителите, които, оказва се, заради собствените страхове водят децата си на стоматолог, чак когато има проблем. Рядкото посещение на зъболекарския кабинет и невежеството на родителите често вредят на здравето на децата, какъвто е случая с неконтролираното пиене на минерална вода например.
"Хасково е епидемичен район за флуроза. В смисъл, за това, че водата не става за пиене и още от бебета на децата се дава минерална вода. Но трябва да се следи много за съдържанието на флуор, защото при предозиране флуора дава много тежки поражения", обяснява д-р Катя Делчева, стоматолог.
За да са здрави детските зъби, стоматолозите препоръчват поне два профилактични прегледа годишно. Но тъй като практиката показва, че това се случва рядко, една от възможностите е, всяко училище само да наема стоматолог, който поне да преглежда децата и да информира родителите.
"Това е належащо да стане и може да го направи училищното настоятелство , но ще е крайно недостатъчно", смята Борислав Димитров, помощник-директор на ОУ "Христо Смирненски" .
Опитът показва, че ако посещението при стоматолог започне от най-ранна възраст, децата не се страхуват от машинката и привикват да си мият зъбите поне по два пъти на ден.