Родината на овцете са азиатските, европейските и американските планини. Смята се, че още преди 8 хиляди години човекът е опитомил овцата. У нас са намерени изображения на овце по керамични съдове още от времето на тракийската цивилизация.
Днес овчите породи са приблизително 150 и се отличават както по ръста си, така и по млечност и вълна.
Една от най-старите домашни овце е цигайската. У нас се отглеждат различни породи, както и редица кръстоски. За българската овца по принцип е характерна високата млечност и добрата плодовитост, ето защо у нас тя е и едно от най-предпочитаните животни за отглеждане.
"Те са стадни животни, изграждат си йерархия.Дори и при женските и при мъжките животни има йерархия. Тя е по забележима при мъжките. Когато се вкара ново животно в тази общност на мъжките животни, обикновено се получава сбиване при тях, до налагането на новата йерархия", разказа зооинженерът Мирослава Миркова.
Казват, че овцете трудно се дресират, но все пак се научават на дребни навици. Освен това, тези животни се привързват към стопанина си и го следват плътно.
Дали е вярна мълвата за овчата глупост не е сигурно, но пък се знае, че митът за черната овца в стадото не е измислица.
"Чисто черни овце и като вълна, и като физиономия, има. А черни овци като характер също има. Има овце, които бягат повече, които не можеш да ги приучиш така лесно, в почти всяко стадо има такива овце", допълни Мирослава Миркова.
Вероятно игривият характер на черната овца се корени в историята на рода.
Нейн прародител е муфлонът. Характерно за тези животни е, че те също като овцете живеят на стада. Обикновено обаче водачът е най-възрастната женска. Освен това мъжките муфлони се бият доста по-често от овните, поради което и в едно стадо не може да живее повече от един. Освен това, за разлика от овцата, козината на тези животни е права и не толкова гъста.
Муфлончетата, както и агнетата се раждат през пролетта. Още в първия ден са в състояние да ходят и следват плътно майките си. Хранят се освен със сено и трева и с различни плодове и зеленчуци като ябълки и зеле, например...
И овцете, и муфлоните понякога боледуват, но възможност за овчи грип, специалистите казват, че не съществува.