В средата на март русенецът Димитър Димов постъпва с направление от личния лекар в специализираната болница по кардиология във Велико Търново. След направените му предварителни прегледи и кръвни проби, мъжът е подложен на коронарография. Това е метод, който онагледява притока на кръв към сърцето и показва състоянието на главните кръвоносни съдове. Поради лекарско невнимание и небрежност обаче 68-годишният пациент се налага да бъде опериран спешно в друга болница.

Изследването показало, че мъжът е в отлично сърдечно здраве. Радостта му обаче, била кратка. Два часа след процедурата десният крак на пациента започнал да се подува в неистови болки. Оказало се, че при коронарографията от вътрешната страна на аортата се отлепила клапа, която при кръвообращението заседнала в кръвоносен съд и спряла притока на кръв към десния му крак. Лекарите наричат усложнението емболия, а за Димитър това е докторска грешка.

"Те ми казаха това е наша грешка: "Извинявайте, случват се такива работи". И аз викам добре как може сега да са случват тия работи. Това не е току тъй случайна работа", чуди се човекът.

В резултат на усложнението Димитър е транспортиран в Областната болница за спешна операция от съдов хирург. "Какво значи на косъм, да сме го забавили повече от десет часа да загуби оросяване. Значи веднага е направено контролна агинография на периферния съд, видя се къде е, извикан е хирурга", обяснява д-р Севдалин Топалов, кардиолог в СБАЛ по кардиология.

"Това, което беше най-големият кошмар за мене, на третия ден вече д-р Георгиев, така вече като са пооправих, вика Бай Димитре, ако ний до два часа не бяхме направили операцията, ампутация на крака над коляното", разказва още пациентът.

bTV потърси съдовия хирург д-р Красимир Георгиев, извършил животоспасяващата операция на Димитър. Той прие срещата с екипа, но от лекарска солидарност категорично отказа да застане пред камера. По думите на лекуващия в специализираната болница кардиолог, усложнения след коронарография настъпват при един на всеки сто пациента.

"Човекът не е болен един, два три пъти, само с една пункция всичко е направено. Значи на него му е направена коронарография, съвсем чисти съдове, наред са му на сърцето съдовете. Сега това усложнение настъпва, процентът е малък, някъде 1%, но при него се случи това нещо", коментира д-р Топалов и допълва:

"Значи аз му се извиних за тая компликация, която при него е настъпила, която може да настъпи при всички пациенти, когато така се работи .Аз му се извиних от човешка гледна точка, че при него е станала тая копликация. От моя страна няма грешка в моя случай".

Оказа се, че неволите на възрастния мъж в кардиологичната болница не свършват до тук: "И чак когато аз бях изписан от болницата, и в Русе като си отидох, когато погледнах, те са ми дали чужди резултати на мене. На някакъв си съвсем други пациент. И то откъде разбрах, нали, там пише едно име, нали и аз мисля, че това е името на лаборанта".

"Възможно е да е сбъркано нещо, но не мисля че това е нещо, което е фатално. Преди всяка операция, преди всяко кръвопреливане,всеки лекар задължително си прави ново изследване", отбелязва Д-р Йорданка Томова , кардиолог в СБАЛ по кардиология.
 
"И в двата случая това е лично тяхна грешка. Щом той лично д-р Топалов каза, това е лично наша грешка. А другото - да разменят резултатите, значи това е едно немарливо отношение. Дали са ми резултатите на един турчин, казва се Мастън", обяснява Димитър.

За спомен от болничните терзания на човека остават още шепа лекарства и задължителни контролни прегледи всеки месец, в продължение на година.

 

Грижа за здравето

Спортните събития от деня

Гледай bTV на живо

Времето