Проектозакон за опазване на българските пещери са внесли в Парламента от българската федерация по спелеология. Според тях пещерите ни крият приказни красоти, които се опустошават от недобросъвестни посетители.
Само в района на витошкото село Боснек има 35 пещери. Тук е и най-дългата на балканския полуостров пещера наречена Духлата. До миналата година всички входове са били отворени, а от неотдавна са поставени метални решетки и катинари, които спират набезите на крадците.
"По принцип наблюдаваме вътре в пещерата че се драска, чупи се, пещерата постепенно се унищожава. Това е една от най-красивите пещери в България, има абсолютно всички видове карстови образувания, има пещерни бисери...", заяви Атанас Русев, председател на клуб Екстрийм.
От тук има какво да се открадне, както красиви пещерни висулки така и минерални плочи, които след това се продават за хиляди евро.
Сега изоставената до момента огромна сграда в центъра на село Боснек има шанса да се превърне в минимакет на пещерата Духлата, достъпен за всички туристи, но само ако пернишката община не продаде сградата на някой частен предприемач.
"Наистина сега през лятото, много хора от София, от Перник идват край реката, харесва им нашето село, чисто е. И тук, ако е направен информационния център, може да се предложат маршрути, както към пещерата, живата вода", разказа Роза Панкова, кмет на село Боснек.
В бъдещия информационен център ще се прожектират и филми от вътрешността на пещерата, защото е невъзможно за всеки да издържи физическото натоварване при влизането в тесните отвори на пещерите. За да се стигне до неземните красоти на тронните зали например се лази и пълзи часове наред.
"Влизането на аматьор - след 50 метра от входа на пещерата и той се загубва, невъзвратимо", обясни Атанас Русев.
За да бъде отворена решетката на Духлата се записваш в книга и взимаш ключа от кметицата. Имало и двама души охрана, които обаче не откриваме в близост до пещерата в деня на посещението ни...иначе са събрали боклуците наоколо в очакване на нови посетители.
В България има 6000 пещери. Само няколко са осветени и отворени масово за посетителите, но и там не се спазват правилата за осветление и достъп прилагани в другите европейски държави.
Така се променя естествената атмосфера вътре, което води до бавното, но сигурно унищожаване на уникалните образувания. За пример само за един месец пещерен бисер или корал, изнесен навън, се превръща в прах.