Липсата на духовници у нас превърна един селски кмет в поп. Оказва че кметът на хасковското село Клокотница е принуден да чете литургии по време на празниците. И въпреки че църквата не одобрява неговите действия, той е единственият духовен водач за местните хора

В село Клокотница църквата е малка и стара. Тук поп не идва, а литургиите по празници чете кметът на селото. "Аз чета литургиите. Правя неща, които са позволени и могат да се вършат от неръкоположени", обяснява Евгени Трендафилов.

Въпреки че няма расо и образование, кметът става поп по празници. Неволята го е научила на кой празник каква молитва да прочете: "Евангелието - има си молитвеник, който се продава във всяка една църква. И вие можете да купите едно такова и вие да си четете молитви".

Кметските молитви не са по вкуса на българската църква, но хората от селото си искат литургията, пък било тя извършена от кмета.  За да има къде кметът да чете литургии, хората всяка година събират пари и сами си поддържат храма и дворчето около него. Със свои пари жените купуват свещи и плащат тока на църквата.

"Към 12 жени сме си заделили по 5 лева от пенсиите, пък сме си купили килими. Печката също е заделена от тия 12 жени", разказва Стефка Фиданова.

Така с малко пари и много вяра хората успяват да поддържат християнството живо. По ирония на съдбата, това се случва в селото, където в древността е била извоювана една от най-важните победи в историята, съхранила ни като българи - битката при Клокотница и победата на Иван Асен над Комнин.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето