Със затоплянето на времето се увеличава и опасността от лавини. Някои стари алпинисти, наричат планината „свирепа арена", а себе си „опитни актьори". Съществуват обаче хора, които наистина превръщат върховете в декор на своите изпълнения. Кои са планинарите, които покоряват върховете със своите песни разказват Иван Георгиев и операторът Даниел Драганов.
"Да почиташ планината и да се съобразяваш с нея. Това е основния закон, най-важния закон", споделя Димитър Гочев, съдия и член на хор "Планинарска песен".
"Когато човек свикне с трудностите, когато отиде на някой връх и си изтрие потта, той вече е възроден. Пред него е природата, пред него е родината", каза Богдана Стефанова, основател на хора.
Не е задължително да си добър певец, за да си член на хор "Планинарска песен". Задължително е да обичаш планината.
"Планината е... много нещо. То е просто едно осмисляне на живота и общуване с природата, което не се заменя с нищо друго. Защото природата дава всичко на човека", казва Богдана.
Групата за тиролски песни събира хора от всякакви професии. Един от тях е Димитър Гочев. През последните 50 години той сяда на съдийското място като член на Конституционния съд и Европейския съд по правата на човека. В свободните си дни захвърля съдийската тога и обува планинарските гети.
„За мен най-високият връх е да усетиш, че си полезен на другите”, каза Димитър.
На 73 години Димитър все още кара ски по пистите на любимата Рила планина. Пенсионираният съдия разказва, че по време на първия си голям преход слага тухла в раницата, за да провери волята си. 20 години по късно волята му е проверена - заради измръзване в Рила губи палците на краката си.
"Другата случка беше по-скоро театрална. Попаднах в Лавина, влачи ме лавина. Ние бяхме трима свръзка. И тримата се озовахме под снега. Но много бързо ни извадиха, защото имаше много хора. Преди 30 години в района на Мальовица", разказа Димитър Гочев.
Следват експедиции в Скалистите планини на Колорадо и най-високите върхове в Европа. Признава, че има връщания преди самия връх, които са му по-ценни от много изкачвания.
"За да се върнеш понякога е необходимо по-голямо мъжество, отколкото да продължиш", казва съдията.
Богдана Стефанова е пенсиониран историк и основен член на хора за "Планинарски песни". Тя е автор на текстовете към тиролските възгласи. Богдана е известна сред приятелите с чепатия си нрав. Разказва, че много години е калявала характера си - сред най-рискованите пирински маршрути.
"На върха има едно хубаво усещане, че ти можеш, ти си волеви човек. Волята ти е победила и това е много хубаво чувство", споделя Богдана.