Куфарната търговия по границата с Турция се възроди, след като преди близо месец южната ни съседка премахна ограничението за пътуване веднъж седмично с лек автомобил до там. Сега предприемчиви търговци внасят предимно евтини плодове и зеленчуци от Турция, а за да не харчат много пари за бензин, повечето от тях са наели квартири в пограничното село Капитан Андреево.
Само за две седмици село Капитан Андреево, което е на километър от границата ни с Турция, се превърна в депо на куфарната търговия. Хора от цялата страна наемат тук квартири и
всеки ден пътуват до Турция
"Тука през последните две-три седмици почват да се увеличават. Някъде над 100 човека трябва да има - точно не мога да ви кажа колко - наемат квартири, пътуват", отбелязва Димитър Шидеров, кмет на селото.
Хората, които се преселват край границата са безработни. Идват със семействата си, наемат къща за 100 лева на месец и всеки ден, цялата фамилия пътува до Одрин.
Ограничението в килограмите носи малка печалба
за куфарните търговци, но сметките показват, че ако те пътуват всеки ден, със сигурност си заработват по една заплата от 300-400 лева на месец. Всъщност в куфарната търговия няма нищо незаконно, ако хората които пътуват, не внасят стока за повече от 170 евро на човек.
"Погледнато реално за 170 евро може да се купи доста стока от Турция. Друг е въпросът, че те си позволяват зеленчуци - да кажем домати по една касетка , едно чувалче картофи, прах за пране. Общо взето това са стоките, които те си закупуват от Турция в рамките на тези 170 евро", обяснява Никола Караиванов, началник на митническия пункт Капитан Андреево.
Сега най-големия хит в куфарната търговия са употребявани бидони, които в Турция струват по 1 евро, а у нас повече от 20 лева. Дори след като им се платят митата и данъците, печалбата от бидоните е в пъти по- голяма от тази при доматите например, а и стоката не се разваля.